Ege Haberleri

EGE

  Ersen’in dramı

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  12 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 20:09

  Akhisarlı Ersen aniden rahatsızlandı. Önce “Bir şeyi yok” denildi, sonra ‘beyin tümörü’ teşhisi konuldu. Boş yoğun bakım yatağı olmadığı için İzmir’e sevki gecikti. Şimdi makineye bağlı yaşam mücadelesi veriyor.

  Manisa Akhisar’da çiftçi Özkan Bilen ve eşi Esra Bilen, 2003’te ender olabilecek mutluluk yaşadı. Esra Bilen aynı yıl içinde iki doğum yaptı. Ocak 2003’te ‘Umut’ adını verdikleri ilk oğulları dünyaya geldi. Tekrar hamile kalan Bilen, bu kez Ekim 2003’te ikizleri Ersen ve Uğur’u kucakladı. Bir yılda üç çocuk sahibi olan çiftin mutlulukları katmerlenirken, Ersen’in yaklaşık üç aydır zaman zaman ortaya çıkan şikayetleri geçen hafta sıklaştı. Çok yemek yemesine bağlanan kusmalarına baş ağrısının eklenmesi aileyi telaşlandırdı. Bilen çiftinin anlatımına göre olaylar şöyle gelişti:
  Geçen çarşamba günü aile Akhisar Devlet Hastanesi’ne gitti. Serum bağlanan Ersen, gözlem altında tutuldu, sonra da bir şeyi olmadığı söylenerek taburcu edildi. Şikayetlerinin geçmemesi üzerine küçük çocuk bu kez Akhisar’daki Özel Doğuş Hastanesi’ne götürüldü. Ersen burada da iki gün yattı ama herhangi bir teşhis konulmadı, taburcu edildi. Bilen Ailesi bunun üzerine oğullarını bir özel doktora götürdü, şikayetlerini anlattı. Çocuk hastalıkları uzmanı, bilgisayarlı tomografi istedi, sonuçlar şüphelerini doğrulandı, Ersen’in beyninde tümör saptandı, hemen İzmir’e sevkinin gerektiğini bildirdi.

  Yatak yok, sevk kaldı

  112 Acil, İzmir’deki Tepecik, Atatürk, Dokuz Eylül ve Ege’de boş yoğun bakım yatağı aradı, bulunamayınca sevk kaldı. Ambulans ekibi, çocuğu hastanenin beyin cerrahının görmesini istedi. Bunun üzerine kayıtlara göre saat 14.57’de hastaneye çağrılan ambulans, Ersen’i diğer bloktaki beyin cerrahına götürdü. 15.22’de küçük çocuğu muayene eden cerrah da sevk için Ege’yi aradı. Üniversitedeki uzmanla görüştü, yer olmadığı ama ertesi günü yatak açılabileceği yanıtını aldı. Birlikte hastanın durumu değerlendirildi, bir gün daha Akhisar’da gözlem altında tutulması kararlaştırıldı. Ancak Ersen bir süre sonra üst üste iki kez epilepsi atağı geçirdi. Yeniden Ege Üniversitesi arandı, ‘Sevk edin’ yanıtı üzerine Ersen, 19.41’de ambulansla gönderildi. Beyin Cerrahisi Kliniği’de acilen ameliyata alınan talihsiz küçük, Anestezi Yoğun Bakım Kliniği’ne kaldırıldı. Beyninde ani fıtıklaşma geliştiği belirtilen, doktorların ümit vermediği Ersen, üç gündür Yeniden Doğuş Kliniği’nde yaşam savaşı veriyor.

  BUNA KADER DENİR Mİ

  YOĞUN bakım yatağı bulunamadığı için ameliyat olabileceği bir hastaneye sevki geciken oğlunun ihmal kurbanı olduğunu öne süren baba Özkan Bilen, eşi Esra, Ersen’in ikizi Uğur, büyük oğlu Umut ve akrabalarıyla birlikte hastane bahçesinde sabahlıyor, dualar ediyor. Oğlunun bir gün devlet, iki gün özel hastanede yattığını, ancak serum takılı olmasına karşın kusmanın durmadığını, bundan da doktorların şüphelenmediğini kaydeden baba Bilen, şöyle dedi: “Bir değil iki hastaneye götürdük, teşhis konulamadı. Teşhis konulduğunda yatak yok diye sevk edilmedi. Sevke karar verildiğinde ise iş işten geçmişti. Her şey bittikten sonra yapılan ameliyat da kurtarmadı oğlumu. Doktorlar ümit vermiyor. O yaşam savaşı veriyor, biz yanıyoruz. Buna kader denir mi? Şikayetçiyim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı