Erol: Global çöküntünün önüne geçilmeye başlandı

Hürriyet Haber
15.10.2008 - 14:22 | Son Güncelleme:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, küresel kriz etkisinin kısa sürede düzelmesini beklemediklerini ifade ederek, “Piyasaların moral bulmaya başladığı bir gündeyiz. Her şeyin kısa sürede düzelmesini beklemiyoruz, ancak geçen haftaya göre daha iyimser bir hava var. Global çöküntünün önüne geçilmeye başlanıyor” dedi.

Funds World Turkey 2008 Konferansı’nda konuşan SPK Başkanı Turan Erol, Türkiye’nin kötümser olmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye genel olarak küçük yapıda, ancak makro ekonomik düzeyine, coğrafi koşullarına, düzenlenmiş altyapısına, potansiyellerine bakıldığında önemli bir noktada duruyor. İleriye dönük olarak kötümser olmak için neden yok” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE 21. SIRADA

Finansal gelişmişlik raporunda, Türkiye’nin 52 ülke arasında sermaye piyasaları alanında 21. sırada olduğunu vurgulayan Erol, “Bu durum, sektörün yapısını ortaya koyuyor” dedi. “Türkiye’nin iyimser olmasını sağlayan diğer faktör, Dünya Bankası’nın hazırladığı raporda, yatırımcı koruması alanında Türkiye’nin, 181 ülke arasında 13 sıra yükselerek, 53. sırada yer almasıdır” açıklamasını yapan Erol, Türkiye’nin KOBİ potansiyeli açısından zengin olduğuna da dikkat çekti.

“SERMAYE PİYASASI STRATEJİ BELGESİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yeni düzenlemeleri hakkında bilgi veren Erol, şöyle devam etti:

“Hedge fonlara izin verdik, ancak hedge fonların risk yaratmasına izin vermedik. Türev piyasaları krizin merkezindeydi, bizim için destek çıktı. Piyasa gelişimi açısından türevler çok önemli. Bu kriz, organize piyasaların çok önemli olduğunu bize öğretti.”

SPK Başkanı Erol, fonların kuruluş olarak ayrı yapıda olmasını çok önemsediklerini belirterek, “SPK’nın temel bakış açısı, bankacılık etkisinden uzak, kalın çizgilerle ayrıştırılmış bir fon yapısının kurulmasıdır. Sermaye piyasası strateji belgesi üzerinde çalışıyoruz. Yılsonuna kadar taslak haline gelmiş olacak. Önem verilen diğer nokta ise, kapalı uçlu sabit sermayeli fondan, açık uçlu değişken sermayeli fon yapısına ulaşmak” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı