Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eroğlu'ndan "ağaçlandırma seferberliği" açıklaması

  A.A
  10 Ekim 2008 - 22:14Son Güncelleme : 10 Ekim 2008 - 22:14

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2008 yılında 2 milyon 300 bin hektarlık alanın ağaçlandırılması için “milli ağaçlandırma seferberliği” ilan ettiklerini söyledi.

  Eroğlu, Edirne Valisi Mustafa Büyük'ü makamında ziyaret etti. Bakanlığına bağlı genel müdürleri ile Büyük'ü ziyaret eden Eroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne'nin serhat şehri olduğunu, uzun yıllar Osmanlıya başkentlik yaptığını belirtti.

  Edirne'nin tarihi özelliklerinin de bulunduğunu bu nedenle de çok önemsediklerini ifade eden Eroğlu, kentin problemlerini bildiklerini, bunların çözümü için il koordinasyon kurulu toplantısı yapacaklarını bildirdi.

  Edirne'ye yapılan ve devam eden yatırımlar ile hayata geçirilecek projeler hakkında da bilgi veren Eroğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  “Orman yangınlarından sonra neler yapıldı?” şeklindeki bir soru üzerine Eroğlu, yanan ormanların hemen ağaçlandırılmasına başlandığını belirterek, “Bu
  yıl 420 bin hektarlık alanı ağaçlandırıyoruz. Geçen yıl 11 bin hektarlık alan yandı. Bu yıl ise olsa olsa 20 bin hektarlık alan yandı” diye konuştu.

  Eroğlu, katı atık depolama alanlarının oluşturulması için yerel yönetimlere yüzde 5 destek verdiklerini kaydetti.

  AŞILI CEVİZ DİKME TÖRENİ

  Bakan Eroğlu daha sonra Değirmenyeni köyünde aşılı ceviz dikme törenine katıldı.

  Ağaç dikim alanında, köy sakinleri tarafından karşılanan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, “2008 yılında 2 milyon 300 bin hektarlık alanın ağaçlandırılması için milli ağaçlandırma seferberliği ilan ettik” dedi.

  Edirne'nin orman bakımından zengin olmadığını ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:
  “Edirne orman bakımından zengin bir ilimiz değil. Yüzde 17 orman var. Bunun da yüzde 6'sı bozuk orman. Yüzde 11'lik bir ormanımız var. Bu nedenle bölgenin ağaçlandırılması için talimat verdik. Bugün de bunun bir örneğini yaşıyoruz. Bugün burada çok mutlu bir adım attık. Değirmenyeni köyünde 535 dekar alanı aşılı ceviz ve bademle ağaçlandırıyoruz. Cevizler yetiştiğinde her aileye ayda 5 bin YTL, yılda ise 60 bin YTL gelir sağlayacak.
  Biliyorsunuz, Türkiye ceviz ve badem'i ithal ediyor, bu üretildiği zaman hem gelir kaynağı, hem de ihraç kaynağı olacaktır.”

  Konuşmasından sonra aşılı ceviz ağacı diken ve diktiği ceviz ağacına can suyu veren Eroğlu'na, burada köy muhtarı Güngör Yüksel, tarafından teşekkür plaketi verildi.

  Eroğlu, daha sonra AK Parti Edirne İl Başkanlığını ziyaret etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı