Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eroğlu üçlü zirve için Cenevre'de

  A.A.
  25 Ocak 2011 - 17:49Son Güncelleme : 25 Ocak 2011 - 17:49

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la yarın yapacağı üçlü görüşme için İsviçre'nin Cenevre kentine geldi.

  Ban Ki-mun'un davetiyle Cenevre'deki BM Merkezi'nde yapılacak görüşmenin, TSİ 11.00'de başlaması ve gün boyu sürmesi bekleniyor.

  Eroğlu dün KKTC'den İstanbul'a hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, "Bu toplantılar 48 yıldır devam ediyor ve sonsuza dek devam edemez, artık bir noktada bu sorunu çözmemiz gerekiyor" demişti. Eroğlu ayrıca, Cenevre görüşmesi için hazır olduklarını belirterek, Mart ayında büyük ihtimalle üçlü bir zirvenin daha yapılacağını ifade etmişti.

  Yarınki görüşmede, Kıbrıs sorunu ve müzakere masasına konulan altı başlığın tartışılması bekleniyor. Bu başlıklar, "Yönetim ve Güç Paylaşımı", "AB", "Ekonomi", "Mülkiyet", "Toprak" ve "Garantiler".

  Ban, Eroğlu ve Hristofyas, 18 Kasım 2010 tarihinde de ABD'nin New York kentinde görüşmüşlerdi. Derviş Eroğlu'nun Perşembe günü Cenevre'den ayrılması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı