Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eroğlu: Susuzluk yaşatmayacağımızın sözünü veriyorum

  Özgür ARSLAN / İSTANBUL, (DHA)
  09.01.2015 - 16:46 | Son Güncelleme: 09.01.2015 - 16:44

  İSTANBUL Valiliği’ni ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "2015 ve 2016 yazında da İstanbul’da ve Türkiye’de susuzluk yaşatmayacağımızın sözünü veriyorum" dedi.

  Bakan Eroğlu, İstanbul Valiliği’ni ziyaret etti. Eroğlu, basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Vali Vasip Şahin ve İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay ile basın toplantısı düzenledi. Bakan Veysel Eroğlu, sudaki yüzde 65 kayıp-kaçak oranına da son verdiklerini ifade ederek, "Türkiye’de, İstanbul’da zaman zaman kuraklıklar oluyor. Genelde 7 yılda bir kurak dönem oluyor.

  Biz İstanbul ve Türkiye’yi en kötü şartlarda kuraklığa dayanacak şekilde hazırladık ve hazırlıyoruz" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’daki barajların doluluk oranının yüzde 75 olduğunu dile getirerek, "650 milyon metreküp suyumuz var. Su sıkıntımız yok. Arkasından Melen de devreye girecek. Bundan sonra kriz yönetime gerek yok. A, B ve C planlarına gerek kalmayacak.

  2071’e kadar İSKİ Genel Müdürleri çok rahat edecek. 2071’den sonrası için de bakanlığın kasasına gelecekteki bakanlar için bir mektup bırakacağım. Böylece İstanbul susuz kalmayacak. 35 milyon kişiye yetecek suyu hazırlıyoruz" diye konuştu. İstanbul’da su sıkıntısı yaşatmayacaklarını vurgulayan Eroğlu, "Şimdiden sonra daha da garantimiz var. Çünkü artık B ve C planları da gerektiğinde devrede. Hiç bir sıkıntı olmaz. 2015 ve 2016 yazında da İstanbul’da ve Türkiye’de susuzluk yaşatmayacağımızın sözünü veriyorum" şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı