Gündem Haberleri

  Eroğlu bu kez "anlaşma" için gidiyor

  Hürriyet Planet
  28.10.2011 - 12:44 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların çaba göstermesi halinde hafta sonu New York'ta başlayacak üçlü Kıbrıs müzakerelerinde sonuç elde edebileceklerini söyledi.

  Eroğlu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile  30-31 Ekim'de dördüncü üçlü Kıbrıs zirvesine katılmak amacıyla ABD'ye gitti.

   

  Ercan Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Eroğlu, Long Island'da iki günlük bir toplantı olacağını ve gazetecilerden uzak olacaklarını ifade ederek, garantiler, toprak ve harita hariç tüm başlıkların ele alınacağını kaydetti.

   

  Eroğlu, şunları söyledi:

   

  “Biz, Kıbrıs'ta yapmış olduğumuz görüşmelerde ısrarla yakınlaşmalar sağlamak için zaman zaman öneriler sunduk. Bu önerilere karşı adımlar atılmadığı için, bazı başlıklarda yakınlaşma sağlamamıza rağmen bazılarında bağlantı kuramadık. Yani öneriler arasında köprü kuramadık. New York'ta da tahmin ederim, bazı başlıklarda enine boyuna tartışıldıktan sonra yakınlaşmalar sağlanacaktır.

   

  "Biz, ekibimizle birlikte iyi bir çalışma yaptık. Çözüme ulaşabilmek için Türk tarafınca atılması gereken adımlar nedir onların hesaplarını yaptık ve bir stratejiyle New York'a gidiyoruz. Rumlar da bizim gibi samimi olarak anlaşma düşüncesi içerisinde hareket ederlerse, hiç olmazsa başlıkların büyük bir kısmını kapatabiliriz diye düşünüyorum.”

   

  TOPRAK VE GARANTİ EN SON KONULAR

  Toprak konusundaki harita ve rakamlarla, garanti konularının en son konuşulacak konular olduğunu belirten Eroğlu, “Bize göre dörtlü veya beşli zirvenin tarihinin belirlendiği gün son olacaktır. O konuda Genel Sekreter'in bir karar vermesi yönünde ısrarımızı devam ettireceğiz” dedi.

   

  İyi niyetle, bir anlaşma olur düşüncesiyle New York'a gittiklerini ifade eden Eroğlu, sundukları öneriler ve Rumların atacağı adımlara göre stratejilerin ne olacağı yönünde değerlendirmelerini yaptıklarını ve hazırlıklı gittiklerinikaydetti.

   

  New York görüşmesinde, aralarında Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve sözcü Osman Ertuğ'un da bulunduğu geniş bir müzakere heyetin eşlik ettiği Eroğlu'nu, Ercan Havaalanı'ndan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ve bazı bakanlarla diğer yetkililer uğurladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı