Dünya Haberleri

  Eroğlu: 26 milletvekiliyle hükümet kurabiliriz

  Ali RUHLUEL/ LEFKOŞA, (DHA)
  22.04.2009 - 12:53 | Son Güncelleme:

  KKTC'de pazar günü yapılan erken genel seçimden 1'inci parti olarak çıkan Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, 50 kişilik parlamentoda 26 milletvekiliyle tek başlarına hükümet kurma olanağına sahip olduklarını vurguladı. Ancak, “Çeşitli alternatifler üzerinde görüş belirtilmesi halinde” bunların da Parti Meclisi’nde değerlendirileceğini belirten Eroğlu, “26 milletvekiliyle hükümet riskli değil sıkıntılı olabilir. Ama arkadaşlarıma güveniyorum” dedi.

  Eroğlu, seçimin ardından izleyecekleri tutumla ilgili olarak Devlet Ajansı TAK’a yaptığı açıklamada, Parti Meclisi’nin Perşembe günü toplanarak hükümet kurma konusunda gerekli kararları üreteceğini de açıkladı. “Zor günler başlıyor” diyerek söze başlayan Eroğlu, özellikle ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumu bilen bir kişi olarak oldukça büyük yük omuzladıklarının farkında olduklarını vurguladı.
  Hükümete geldikten sonra ilk el atacakları konunun ekonomi olacağına işaret eden Eroğllu, alacakları tedbir ve kararlarla işin uzmanlarını da devreye koyarak ülkeyi ekonomik darboğazdan çıkarmaya çalışacaklarını kaydetti. Hükümet kurma konusunda henüz herhangi parti başkanıyla görüşmesinin olmadığını, sadece KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer'in seçim gecesi kendisini telefonla arayarak tebrik ettiğini, kendisinin ona teşekkür ettiğini kaydeden Eroğlu, henüz hükümet kurmak için görev almadığını, aldıktan sonra diğer parti başkanlarıyla da görüşeceğini söyledi.

  Milletvekillerinin 10 gün içinde mazbatalarını alıp yemin ederek görevlerine başlayacaklarını bildiren Eroğlu, ülkede uygulanan prosedüre göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın tüm parti başkanlarıyla görüştükten sonra hükümet kurma görevi verdiğini anımsattı. Eroğlu, hükümet kurma görevini aldıktan sonra nasıl tutum izleyecekleriyle ilgili bir soruya karşılık, “26 milletvekiliyle hükümet kurma imkanımız vardır ve bunun başka türlüsü düşünülemez” dedi, ancak çeşitli alternatifler üzerinde görüş belirtilmesi halinde bunların da Parti Meclisi’nde değerlendirileceğini söyledi. Eroğlu, 26 milletvekiliyle hükümet kurmayı riskli bulup bulmadığı yönündeki bir soruya da, “Riskli değil sıkıntılı olabilirö yanıtını verdi ve kabine veya mecliste komite çalışmalarında bazı sıkıntılar yaşanabileceğini anlatırken, bu dönemde milletvekillerinin özverili çalışması gerektiğini vurgulayarak arkadaşlarına güvendiğini söyledi.

  Eroğlu, dış politika konusunda da, yürütülen görüşmelere atıfta bulunarak KKTC Cumhurbaşkanı’nı görüşmecilikten alma düşüncelerinin bulunmadığını ancak müzakereler devam ederken hükümet adına da bir kişinin Cumhurbaşkanı ile birlikte olmasından daha doğal bir şeyin olamayacağını yineledi. Geçmiş dönemlerde de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş görüşmelere giderken hükümetten bir yetkilinin onunla birlikte olduğunu anlatan Eroğlu, bunda bir art niyet bulunmadığını, Talat'ın görüşmeleri sürdüreceğini, Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında diyalogu sağlayacak bir kişinin olmasının doğal karşılanması gerektiğini ifade etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı