Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ernst ve Emre

TÜRKİYE derbinin havasına girdi. Üst üste çıkan olaylardan sonra futbolseverler Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin saha içi mücadelesine odaklandı.

İki takımda da çok sayıda yıldız oyuncu var. Özellikle Alex ve Tabata, yıldız denilince iki takımda ilk akla gelen isimler oluyor. Ama iki isim var ki, modern futbolun tüm gereklerini yerine getiriyor ve her maçta en çok koşan isimlerin başında geliyorlar..
Fabian Ernst ile Emre Belözoğlu’ndan bahsediyoruz. Orta sahada görev almalarına karşın, sahanın her yerinde görev yapan ikili, Türkiye’de 4. kez karşı karşıya gelecek. İlk üç maçta 2-1’lik Emre’nin üstünlüğü var. Biz istatistikleri yandaki tabloya bırakıp iki futbolcunun diğer özelliklerine bir göz atalım.
Ernst sakin-Emre hızlı
Ernst fizik gücünü maç içine çok iyi dağıtan bu yüzden de oyunun son bölümlerinde diri kalmayı başaran bir isim. Emre ise genellikle oyunun ilk 70 dakikalık bölümünde daha etkin. Son bölümlerde vites düşürüyor.
Emre çok çabuk. Rakipten top kapma ve adam eksiltme ustası. Ernst ise daha sakin. Topu rakipten alma konusunda pas arası yapmayı tercih ediyor ama Emre’nin gerisinde bu konuda.
Ernst golü daha çok istiyor. Rakip kaleye dikine olarak daha çok şut çekiyor. Emre de gol arzusu yüksek bir oyuncu. Ama taktiksel açıdan mı yoksa yerini kaybetmek istemediği mi bilinmez eskisi kadar ceza alanına girmiyor. Bu becerisini orada sergilemeye kalkmıyor.
Ernst çok rahat oynuyor. Takımın gizli lideri gibi. Çok kolay sinirlenmiyor, sinirlense de çok çabuk sakinleşebiliyor. Emre tam tersi bir görüntü çiziyor. Rakip onu tahrik ederse hemen karşılık veriyor. Hakeme de itiraz ediyor. Buna karşın o da Alex’in ardından takımın en önemli oyuncusu ve lideri.
İkisi de vazgeçilmezler
Emre final paslarını atmada, futbolun ince taraflarını göstermede çok daha başarılı. Bu konuda büyük yeteneğe sahip. Alex önde, o arka tarafta takımı yönlendiriyorlar. Ernst ise tek topu ödev gibi görüyor ve minimum top kaybı yaparak maçları tamamlamaya çalışıyor.
Ernst de Emre de takımın olmazsa olmaz oyuncularından. Arkadaşları bu oyunculara saygı duyuyor, tribünler bu oyunculara özel ilgi gösteriyor.
Derbide Ernst ile Emre sayısız kez karşıya karşıya gelecek. Bizim tezimiz iki futbolcunun kapışmasından galip çıkan tarafın sahadan da üç puanla ayrılacağı şeklinde. Bakalım neler olacak Ernst ve Emre cephesinde..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI