Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ernst-Fernandes bu takımda oynar

Bu maçı teknik olarak analiz etmek ölçü değil. Çünkü karşısındaki rakip senden oldukça zayıf... Muhtemelen de ilk maçta turu garantileyeceksin... Ama Beşiktaş’ta bir takım temel sorunlar var. Böylesine bir rakibe karşı bile yine takım savunmasında zaaf var. Yine pozisyonlar veriyorlar...

Rakibin net pozisyonları olmasa bile ilk yarı da Beşiktaş kalesine rahat gelen bir Gaziantep Belediyespor vardı. Beşiktaş’ta çok derin bir kadro var ve bu kadronun içinde her yetenekte oyuncu var. Yani Guti oynamıyor, onun vazifesini Ernst yapabiliyor, Fernandes de asist yapabiliyor. Defansif orta sahaymış gibi görünseler de, her ikisi de dikine oynamayı seviyorlar. Ernst’in akıl dolu pası ve Bobo’nun golü geliyor. Yani Beşiktaş’ı sınırlandırmamak lazım. Çünkü her futbolcu her rolü üstlenebilir.
Schuster’i anlamıyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi maçında yapması gerekeni 4 gün sonra yaptı sevgili Schuster, ama iş işten geçti. Bazen Schuster’i anlamakta zorlanıyoruz, neden? Daha dirençli takımlara karşı tek defansif orta sahayla oynuyor. Örneğin Aurelio, ama bu maça bakıyorsun Necip, Ernst ve Fernandes var. Tamam, anladık Guti’nin görevini Ernst ve Fernandes de yapabilir; ama orta sahada zaaf olduğu zaman bu tip oyunculardan çok çabuk hamlelerle faydalanmak lazım. Fakat Schuster daha iyisini biliyor diyebiliriz. Ayrıca Ernst ve Fernandes bu takımın banko orta sahasıdır.
Bobo unutulmamalı
Gelelim küskün yıldız Bobo’ya... Bobo mu, Almeida mı? İkisinin de ayrı özellikleri var ama Bobo’nun gol şansı çok yüksek. Brezilyalı yıldız, Almeida’ya göre bireysel olarak topla daha etkili diyebiliriz. Fakat takımda Portekiz rüzgarı estiği için görünen ilk tercih, Simao ve Q7 ile daha iyi anlaştığı için Almeida forma giyiyor. Ama Bobo gibi bir futbolcu kenarda unutulmamalı. Brezilyalı forvet her an oynayacakmış gibi hazır tutulmalı, her maçta banko oynamasa bile oyuna girmeli ve küstürülmemeli. Beşiktaş’ın İstanbul BŞB yenilgisine aldanmamak lazım. Bu takım ligde 11’e 11 çok zor yenilir. Yenilmesi de sürpriz sayılır.

BEĞENDiM

Beşiktaş’ın oyun disiplinini.

BEĞENMEDiM

Gaziantep BŞB’nin açık oyununu.

DİKKAT

İbrahim Toraman bu kadar yıpratılmamalı ara sıra dinlendirilmeli.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI