Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ernesto kasırgası Florida'ya yöneliyor

  A.A.
  29 Ağustos 2006 - 07:43Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 11:27

  ABD'de kaygı uyandıran, mevsimin ilk kasırgası Ernesto, ABD ile Küba arasındaki Florida Boğazı'ndan geçerek, Florida eyaletinin Meksika Körfezi'ne bakan batı kıyısına doğru ilerliyor.

  Haiti'den geçerken iki kişinin ölümüne neden olan Ernesto, kasırga kategorisine yükseldikten bir süre sonra biraz güç kaybederek tekrar tropikal fırtınaya dönüştü. Ancak meteorologlar, Ernesto'nun Florida Boğazı'ndan geçtikten sonra tekrar kasırga kategorisine ulaşmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirttiler.
  Ernesto'nun, nüfusun yoğun olarak yaşadığı Florida'nın batı sahiline yarın ulaşması bekleniyor. Bu çerçevede Florida'da kasırgaya karşı önlemler alınıyor. Florida Valisi ve Başkan George Bush'un kardeşi Jeb Bush, Florida halkından, üç gün yetecek bütün gerekli maddeleri stoklamalarını istedi. Buna karşılık, bölge sakinlerinin tahliyesi yönünde henüz bir karar çıkmadı.

  Ernesto'nun Florida'ya yönelmesi, bir yıl önceki Katrina afetinde çok büyük can ve mal kaybına uğrayan daha batıdaki New Orleans kentine ve çevresine rahat nefes aldırdı. Bu arada Başkan Bush, Katrina'nin birinci yıldönümünde bölgeyi ziyaret ederken yaptığı açıklamada, bu felaketin yaralarının tamamen sarılmasının daha yıllar alacağını söyledi. Bush, “birinci yıldönümünü idrak ediyoruz, ancak daha yapacak çok iş var” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı