Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ermeydanı senlendi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

638'inci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dün Edirne Sarayiçi Ermeydanı'nda desteboy pehlivanlarının mücadelesi ile başladı.

638. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, desteboy pehlivanlarının Sarayiçi Ermeydanı'na çıkışı ile başladı. Kırkpınar Ağası Ayhan Sezer, yüzü aşkın araçlık bir konvoyla Babaeski'den Edirne'ye geldi. Kendisini Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu karşıladı. Belediye Binası önünde toplanan kortej Atatürk Anıtı'na çelenk koyup İstiklal Marşı okudu ve saygı duruşunda bulundu. Daha sonra cihan pehlivanı Adalı Halil ile Kırkpınar Başpehlivanlarından Çömlek Köylü Kara Emin'in mezarı ziyaret edildi. Okunan mevlütten sonra pehlivanlar ermeydanına çıktı.

1.5 TON YAĞ, 1 KM BEZ

Sarayiçi'nde güreşlere çıkmadan önce güreşçilerin yağlanması için 1.5 ton ayçiçek yağı getirildi. Ayrıca güreşçilerin müsabaka sırasında gözlerini ve ağızlarını silmede kullanmanları amacıyla 1 km uzunluğunda bez temin edildi.

Ayhan Sezer'in Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile birlikte Sofya'da ziyaret edip kırmızı dibli mumla davet ettiği Bulgaristan Cumhurbaşkanı Peter Stoyanov İspanya seyahati nedeniyle Kırkpınar'a gelemedi. Bulgar Cumhurbaşkanı, Ulusal Halk ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı, Razgrad Türk Milletvekili Güner Tahir'i vekili olarak gönderdi. Sezer'in Bulgar Cumhurbaşkanı'na vereceği büyük ödülü Güner Tahir alacak.

Bu yıl da 34 başpehlivanın katılacağı başpehlivanlık güreşlerinde Ahmet Taşçı, Cengiz Elbeye, Kenan Şimşek, Vedat Ergin, Kadir Ergin, Mehmet Yılmaz favori gösteriliyor.
Bunları da Beğenebilirsiniz