Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ermenistan'da ikinci tur

  Hürriyet Haber
  30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bugün Ermenistan'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapılıyor. Seçimin ilk turunda % 39 oranında oy alan Karabağlı Başbakan Robert Koçaryan'ın % 31 oranında destek bulan eski Komünist Partisi Genel Sekreteri Karen Demirciyan'ı geçerek devlet başkanlığını kazanması bekleniyor.

  İki hafta önce yapılan ilk turda elenen 10 adayın topladığı % 30 oranındaki oyun, ikinci turdaki dağılımı kazananı belirleyecek, ancak bu 30 puanlık oy oranının büyük bir kısmına sahip olan Vazgen Manukyan ve Sergey Badalyan, seçmenlerini serbest bırakmaya karar verdiler. Birinci turda % 5 oranında oy olan Paruir Airikyan ise, Koçaryan'ı desteklemeye karar verdi.

  Son kamuoyu yoklamalarına göre Robert Koçaryan'ın halk desteği % 56, Demirciyan'ın ise % 44. Koçaryan seçimleri kazanması halinde Ermenistan'da devlet başkanı makamının güçlü olduğu Rusya modeli bir başkanlık sistemi uygulamayı düşünüyor. Koçaryan, ancak güçlü bir devlet başkanı sayesinde ekonomik ve siyasal sorunların üstesinden gelinebileceğini savunuyor.

  Devlet Başkanı seçilmesi halinde ekonomik darboğazın aşılmasına öncelik vermesi beklenen Koçaryan'ın şahin politikalarıyla Azerbaycan ile yaşanan Dağlık Karabağ meselesini de yeniden alevlendireceği tahmin ediliyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı