Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ermenistan'da başkan seçimi 2'nci tura kaldı

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1998 - 00:01

  Ermaenistan'da önceki gün yapılan başkanlık seçimlerinde hiçbir aday çoğunluğu elde edemedi ve liderin belirlenmesi 30 Mart'taki ikinci tura kaldı. En fazla destek toplayan Cumhurbaşkanı vekili ve Başbakan Robert Koçaryan ile Komünist Partisi Eski Genel Sekreteri Karen Demirciyan başkanlık için yarışacak.

  Merkez Seçim Komitesi verilerine göre, Koçaryan yüzde 38.33 oranında oy topladı. Liderlik yarışında % 27.11'lik destekle Komünist Partisi Eski Genel Sekreteri Demirciyan ikinci, % 17.12 oranında oy toplayan Komünist Partisi lideri Sergey Badalyan üçüncü konumda. İlk turun sürpriz sonucu ise 12 aday arasından üçüncü geleceği tahmin edilen liberal görüşlü Vazgen Manukyan'ın % 9.99 sıralamada dördüncü olması.

  RAKİPLERDEN ORTAK BİLDİRİ

  Koçaryan'ın rakipleri Demirciyan, Manukyan, Badalyan ve Airikyan; diğer aday David Şahnazaryan'ın da imzasının bulunduğu ortak bir bildiri yayınlayarak, seçime hile karıştırıldığını öne sürdü. Bildiride, ‘Tüm seçim süreci, büyük ihlaller ve terör ile geçmiştir’ denildi. Seçimin serbest sayılmasının mümkün olamayacağı vurgulanan bildiride, bir çok yerde seçim yasasının ihlal edildiği, sonuçların çarpıtıldığı, sahte oy kullanıldığı, seçmenlerin ve sandıklardaki aday gözlemcilerinin korkutulup sindirildiği öne sürüldü.

  Koçaryan'ın sözcüsü Agvan Bardanyan ise ‘yalnızca 4-5 sandıkta bazı ihlaller yaşandı. Bu adaylar, seçime gölge düşürüp siyasi amaçlarına ulaşmak istiyorlar’ dedi. Seçimlere gözlemci olarak katılan AGİT ve Avrupa Konseyi parlamenterleri ise küçük sorunlar haricinde oylamanın sakin ve demokratik geçtiği görüşünü taşıyorlar. AGİT temsilcileri arasında bulunan ANAP milletvekili Tekin Enerem ve Avrupa Konseyi gözlemcilerinden DTP milletvekili Cefi Kamhi yaptıkları görüşmelerde Ermeni halkının kavga ve gürültüden yorgun olduğu izlenimi edindiklerini, kim seçilirse seçilsin halkın sesine kulak vermek zorunda olduğunu söylediler.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı