Dünya Haberleri

  Ermenistan: "Türkiye süreçte suni engeller çıkarmasın"

  Hürriyet Haber
  19.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Türkiye'ye hurriyet.com.tr aracılığıyla mesaj verdi: "Suni engeller çıkarmayın"

  İrem Köker Erivan'dan
  bildiriyor

  Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin onay süreçlerinin henüz tamamlanamamış olmasından duyduğu rahatsızlığı daha yüksek sesle dile getirmeye başladı.    

   

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, protokollerin imzalanmasına giden yolun her iki ülke için de oldukça zorlu olduğunu ancak bunun tüm dünya tarafından destek gören bir süreç olduğuna dikkat çekti.   

   

  Erivan'da bir grup Türk gazeteciyle bir araya gelen Nalbandyan, "Ermenistan [onay sürecinde] kendi yolunda gidiyor... Türkiye'de neler oluyor bilemiyorum. Süreç bir yerde tıkandı" diye konuştu.

   

  Ermenistan hükümeti, protokollerle ilgili onay sürecini kısa bir süre önce başlattı. Protokol, Anayasa'ya uygunluk açısından değerlendirilmek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi.

   

  "MAKUL SÜRE" VURGUSU

  Anayasa Mahkemesi'nin uygun bulması halinde metinler, parlamento dışişleri komisyonuna gönderilecek. Oradan da Genel Kurul'da tartışılıp, onay için oya sunulacak.

   

  Nalbandyan, gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen protokolün onayı için akıllarında bir son tarih olup olmadığını söylemedi.

   

  Ancak Ermeni bakan, onay sürecinin "makul bir zaman" içerisinde tamamlanması gerektiğinin altını çizdi.

   

  Daha erken saatlerde yine gazetecilere bir açıklama yapan üst düzey bir Ermeni yetkilisi, Ocak ayının onay için en iyi zaman olduğunu, Mart ayından sonra ise geri dönüşü olmayan bir noktaya gelineceğini belirtmişti.

   

  SUNİ ENGEL ÇIKARMAYIN

  Nalbandyan, birbiriyle hiçbir ilişkisi olmayan iki komşu ülkenin protokol imzalama noktasına gelmesinin her iki tarafın gösterdiği siyasi irade ve kararlı sayesinde olduğunu ifade etti.

   

  Bakan, "Herhangi bir taraf bunu önlerse ya da suni engel çıkarırsa bu, diğerine saygı göstermemek olacaktır" diye konuştu.

   

  Onay sürecinin sağlıklı bir biçimde işlediğini umduğunu belirten Nalbandyan, protokollerde hiçbir ön şartın yer almadığını vurguladı.

   

  Türkiye, TBMM'deki onay sürecini Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik bir adımın atılmasının ardından başlayacağını ilan etmişti. Ermenistan ise iki sürecin paralel olduğunu ancak birbirini etkilemediği yönündeki tutumunu koruyor.

   

  Nalbandyan, "Bu iki süreci birbirine bağlamak elbette ki bir engeldir. Bizler protokollere imza attık. Ermenistan'ın herhangi bir ön şartı var mı? Yok" dedi.

   

  Süreci başlatan ilk adımın Ermenistan'dan yapılan maç daveti olduğunu söyleyen Nalbandyan, bir yılı aşmasına karşın ağır ilerliyor olmasından dolayı da üstü kapalı bir biçimde Türkiye'yi eleştirdi.

   

    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı