Gündem Haberleri

  Ermenistan sınırı Trabzon’dan deldi

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  24.07.2012 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Ermenistan arasında Akyaka kara ve demiryolu sınır kapısının açılıp açılmayacağı iki ülke arasında dondurulmuş vaziyette bekleyen uzlaşı protokollerine bağlanırken, Ermenistan’ın Trabzon Limanı üzerinden sınırı açtığı ortaya çıktı.

  Ermenistan tarafından yapılan açıklamaya göre yılda 200 Ermeni TIR aracına Trabzon Limanı üzerinden Türkiye’yi transit geçiş güzergâhı olarak kullanma izni verildi.

  “Novosti Armenia” haber ajansına konuşan Ermenistan Girişimciler ve İş Adamları Birliği yetkilisi Artur Kazaryan, Türkiye’nin yılda 200 Ermeni TIR aracına Trabzon limanı üzerinden dünyaya açılma izni verdiğini söyledi.

  TIR SAYISI ARTABİLİR

  Kazaryan, “Türkiye’deki Trabzon Limanı'nın Ermeni yük taşımacılığına açılması deneyini geçen yıl yaptık. O zaman önemli bir pürüzle karşılaştık. Ermeni TIR şoförleri Türk yasalarına göre turist değil, çalışma vizesi alarak ülkeye giriş yapması gerekiyordu. Ermenistan’da ise bilindiği üzere Türk diplomatik temsilciliği ve konsolosluğu yok. Pürüzün giderilmesi için bu ilk deneyde Ukrayna araya girerek bize yardımcı oldu. Yıl başında Türk tarafıyla yapılan müzakereler neticesinde ise Ermeni TIR şoförlerine gerekli vizenin Gürcistan’daki Türk temsilciliği tarafından verilmesi anlaşmasına vardık. Böylece 2012 yılında 200 Ermeni TIR aracı Türkiye’ye giriş karnesi elde etmiş oldu. Seneye TIR karne sayısı 400-600 olabilir” dedi.

  TRABZON GÖZDE LİMAN

  Ermenistan’ın yılda ithalat ve ihracat için Gürcistan’ın Poti limanı üzerinden 7.5 milyar dolarlık taşımacılık yaptığını da hatırlatan Kazaryan, “Türkiye üzerinden yaptığımız transit geçiş deneyi Trabzon limanının Poti limanından araç başına 600 dolar daha ucuz olduğunu gösterdi. Türkiye atılan bu adımlara olumlu yaklaşmaya devam etmesi durumunda transit geçişin büyük bölümü Trabzon’a kaydırılabilir” şeklinde konuştu. Gürcistan üzerinden karayoluyla Türkiye’ye gelen Tır’lar, buradan roro seferleriyle Rusya ya da Avrupa’ya geçiyor.

  /images/100/0x0/55eb569ef018fbb8f8bad8a5

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı