Dünya Haberleri

  Ermeni tasarısını destekleyenler azınlıkta kaldı

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kasım ayı ortasına kadar ABD Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna getirilmesi beklenen Ermeni tasarısına destek veren 7 milletvekilinin, topluca tasarıdan imzalarını çekmelerinin ardından, 4 milletvekili daha imzalarını çekti ve tasarıyı destekleyenler azınlığı düştü.

  Edinilen bilgiye göre, imzasını çeken milletvekillerinin 6’sı Demokrat, 1’i Cumhuriyetçi Partili. Bu çerçevede tasarıdan imzasını çeken milletvekillerinin sayısı 17’ye ulaşmış oldu. Son olarak 4 milletvekili daha tasarıdan imzasını çekti ve tasarıyı destekleyenler azınlıkta kaldı.

  İmzasını çekenler, Kongre siyahlar dostluk grubu başkanı Michigan Milletvekili Carolyn Kilpatrick, Tahsisatlar ve Bütçe komiteleri üyesi Arizona Milletvekili Marion Berry, Tahsisatlar Komitesi üyesi Georgia Milletvekili Sanford Bishop, Tarım ve Mali Hizmetler komiteleri üyesi Tennessee Milletvekili Lincoln Davis, Enerji-Ticaret, Bilim-Teknoloji komiteleri üyesi Arizona Milletvekili Allen Boyd ile İç Tüzük-Usül, Vergilendirme komiteleri üyesi California Milletvekili Wally Herger (Cumhuriyetçi Parti), Tim Holden, Doug Lamborn, Harry Mitchell ve Henry Johnson oldu.

  Tasarıya ulusal güvenlik çıkarlarına zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkan ABD yönetimi, kongre üyelerini, tasarının geçimemesi için ikna etmeye çalışıyor. Ayrıca Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi de ABD’deki Türkleri organize ederek, kendi bölgelerindeki vekillere mektup ve faks gönderilmesini, tasarının geçirilmesinin zararlarını anlatmasını sağlıyor.

  Bu durumda Temsilciler Meclisi’nde tasarıya destek veren milletvekili sayısı 212’ye düşmüş durumda. Tasarının kabul edilmesi için 435 sandalyeli mecliste oturuma katılanların yarısından bir fazlasının oyu gerekiyor.

  Gazeteciden Pelosi’ye Bir de İstanbul’u bombalasaydın

  ERMENİ tasarısını genel kurula getirmeye kararlı olduğunu ifade eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye sert tepkiler geliyor. "Seattle Post-Intelligencer" gazetesi yazarı Dan K. ThomassonNancy Pelosi’yi, kişisel siyasi çıkarlarını ülke ve ulusun çıkarlarının önüne koymakla suçladı ve "Bir İstanbul’u bombalama tehdidinde bulunmadığı kaldı. Pelosi ve tasarının sunucuları, ABD çıkarlarına daha fazla kötülük yapamazlardı" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı