Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ermeni tasarısına tepkiler çığ gibi

  Hürriyet Haber
  22 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Eylül 2000 - 00:01

  Sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının ABD temsilciler meclisi alt komisyonundan geçmesi Washington'da uluslararası ilişkileri takip eden bir çok politikacı ve diplomatın kaygılanmasına neden oldu.

  Washington'daki diplomatik gözlemciler, tasarının sonuca ulaşması halinde, Türkiye'nin, ABD'ye topyekün bir misillemeden çok tek ve en hassas konuda tepki vermeyi planladığını belirttiler.

  Gözlemciler, bu tek ve en hassas konu içinde en güçlü adayın, Keşif Güç'ün görevine son verilmesi olabileceğine işaret ettiler.

  Amerika'nın savunma alanında Ortadoğu'da önemli bir müteffiki bu tasarı yüzünden kaybetmesinin büyük bir proplem olacağına inan Amerikalı uzmanların en büyük korkusu Türkiye'nin politik alanda vereceği cevap.

  NATO'nun tepkisi

  Kararın alt komisyondan geçmesinden sonra NATO'da harekete geçerek Türkiye'den yana tavır takındı. NATO'nun üst düzey yetkilileri, tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'ndan geçmesi durumunda, Türkiye'de oluşacak hayal kırıklığı ve tepkilerin, NATO'nun işleyişi açısından yaratacağı sıkıntıları Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert'a ilettiler.

  Türkiye'ye tuzak

  Amerikalı uzmanlar Ermenilerin tasarıyı geçirmeyi amaçlamalarının Türkiye'ye kurulmuş bir tuzak olunduğuna dikkati çektiler. Ermeni Lobisinin bu tasarı hem soykırımın yasallaştırmayı hemde son yıllarda iyi bir düzeye getirilen Türk-Amerikan ilişkilerine Ankara açısından olumsuz etki yapabileceğini umduğunu beklediğini açıklayan uzmanların lobinin bir taşla iki kuş vurma peşinde olduğunu açıkladı.

  Gelişmeleri yakından izleyen gözlemciler, ayrıca Türkiye'nin birkaç alanda ABD'ye tepki göstermesinin, üzerinde uzun süredir çalışılan ve özellikle son yılda iyi bir düzeye getirilen Türk-Amerikan ilişkilerine Ankara açısından olumsuz etki yapabileceğini belirttiler.

  Clinton ve ekibi işbaşında

  Bu arada tasarıya karşı çıkan ABD Başkanı Bill Clinton yönetiminin bu yönde çabalarını artırdığı belirtilirken, Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger da Hastert ile görüştü. Görüşmede Berger'ın, tasarının Türkiye aleyhinde sonuçlanmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği ve Kafkasya'daki durum açısından doğuracağı zararları anlattığı öğrenildi.

  Gözlemciler, konuyla ilgili yapılan Türkiye yanlısı girişimlerde Hastert'ın muhatap alınmasının, tasarının geleceğinin büyük ölçüde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'nın elinde olmasından kaynaklandığını belirtiyorlar. Geçen ay sonunda Ermeni tezlerine destek vererek sözde soykırım tasarısının Temsilciler Meclisi gündemine oturmasında başrolü oynayan Hastert, şu ana kadar Türkiye açısından çok olumsuz bir tablo çizdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı