Dünya Haberleri

  Ermeni tasarısı rafa kalkıyor

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 12:31 | Son Güncelleme:

  1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" ilan eden ve ay başında ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen tasarıyı hazırlayan milletvekilleri, Meclis Başkanı Nancy Pelosi'ye mektup yazarak tasarının genel kurulda görüşülmesinin ertelenmesini istediler. Tasarıya önderlik yapan 4 Demokrat vekilin imzaladığı mektupta, "Tasarımızın genel kurulda büyük bir destek göreceğine inanıyoruz. Ancak daha uygun bir zamanda gündeme alınmasını yeğliyoruz" denildi.

  Türkiye ile ilişkilerin bozulmasından korkan Beyaz Saray'ın baskıları arasında tasarının genel kuruldan geçemeyeceğinden korkan vekillerin Çarşamba günü kaleme aldıkları mektupta "bu yılın sonlarına doğru ya da 2008'de tasarıyı yeniden gündeme getirmek" için çalışacakları belirtildi. Bilindiği gibi tasarının komiteden geçmesinin ardından Türkiye, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'u Ankara'ya çağırmış, bu da ABD yönetiminde endişe yaratmıştı.

  KONGREYE 29 EKİM TASARISI

  Öte yandan Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu 29 Ekim tarihinin ABD'de kutlanması için, ABD Temsilciler Meclisi'ne bir karar tasarısı sunuldu. Tasarı, Cumhuriyetçi Parti Noth Carolina Milletvekili Virginia Foxx, New York milletvekili Randy Kuhl, Kentucky milletvekili Ed Whitfield, Demokrat Parti Illinois milletvekili Louis Gutierrez ve Tennessee milletvekili Steve Cohen tarafından sunuldu. Edinilen bilgiye göre 23 Ekim tarihinde sunulan tasarıya şu ana kadar 21  milletvekili destek verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı