Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Ermeni tasarısı iki yıl yok

  06 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ocak 2011 - 07:38

  ABD Kongresi, dün yeni milletvekilleriyle, iki yıllık bir dönem için çalışmalara başladı. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu devralan Cumhuriyetçiler adına Meclis Başkanı seçilen John Boehner’e en yakın isim Virginia Foxx, Hürriyet’e konuştu. Damadı Türk olan Kuzey Carolinalı milletvekili Virginia Foxx, “Ermeni tasarısı, iki yıl boyunca ABD Kongresi’nin gündemine gelmeyecektir” dedi. Virginia Foxx, yıl sonundaki ‘soykırım tasarısı’ tartışmalarında Türkiye’den yana tavır koymuştu.

  HÜRRİYET’in sorularını yanıtlayan Kuzey Carolina’dan Cumhuriyetçi vekil Virginia Foxx, özetle şunları söyledi:

  DIŞ POLİTİKA AĞIRLIĞICumhuriyetçiler, Demokratlara göre genelde uluslararası ilişkilerle daha fazla ilgilidir. Demokratlar iç meselelere odaklanırlar. Halbuki eyaletler bununla ilgilenebilir. Ama federal devlet ulusal güvenlik için var. Cumhuriyetçiler bu dengeyi daha iyi kurar. Yeni dönem bu fark hissedilecektir.

  DEMOKRATLARIN TERCİHİErmeni meselesi, benim ABD Kongresi’ne seçildiğim ilk dönem (2005-2006) hiç tartışma konusu olmadı. Çünkü o sırada Cumhuriyetçiler çoğunluktaydı. Geçen ay 111. Kongre çalışmalarını sonlandırmadan Ermeniler çok bastırdılar. Çünkü Cumhuriyetçilerin Kongre’de kontrolü ele geçirmesinden sonra tasarının gündeme gelmeyeceğini biliyorlardı. Ben durumu Lincoln McCurdy’den (Amerika Türk Koalisyonu TCA Başkanı) gelen bir telefonla öğrendim. Hemen John Boehner’in (Cumhuriyetçi azınlık lideri) ofisini aradım. Değerlendirme yaptık. Oylama olması için üç ihtimal vardı ve üç ihtimal de kapalıydı.

  GÜNDEME GELMEYECEKErmeni Tasarısı iki yıl boyunca gündeme gelmeyecek. Genel Kurul oylamasına da kesinlikle gelmeyecektir. Ne Dış İlişkiler Komitesi’nde Başkan Ileana Ros-Lehtinen ne de Meclis Başkanı John Boehner buna izin verir. Çoğunluk Lideri olacak Eric Cantor’ın (Ermeni tasarısının destekçilerinden) da bu konuda bir çabası olacağını düşünmüyorum. Tüm Cumhuriyetçiler gibi tüm dünyayla ilgilenir sadece tek ülkeye odaklanmaz.

  İÇ İŞLER İŞİMİZ DEĞİLBu yeni Meclis döneminde Amerikalılara verdiğimiz istihdam yaratma sözünü yerine getirirken dünya meselelerini de yakından takip edeceğiz. Türkiye de bunlardan biri. Türkiye’nin etkileyen her olay bir müttefiği olarak bizi de etkiler. Ama Türkiye’de hükümeti ilgilendiren iç meseleler bizim işimiz değil.

  ARABULUCULUĞA DEVAMTürkiye’den beklentilerimiz ise NATO’daki rolünü üstlenmeye devam etmesi. ABD’nin iyi bir müttefiği olmayı sürdürmesi. Türkiye kendini Ortadoğu’da bir arabulucu olarak konumlandırıyor. İran, Irak ve Müslüman çoğunluklu ülkelerle ABD arasında bir köprü görevi üstleniyor. Bunu da sürdürmesini umarız.

  Dördüncü kez seçildi

  Virginia Foxx’ın ABD Kongresi’ne bu dördüncü seçilişi. İlk defa 2004 sonu seçildiğinde, Kongre’ye gelir gelmez ABD-Türk Dostluk Grubu’nun üyesi oldu. Ve kısa zamanda Kongre’de gruba yeni üyeler bulmada en aktif milletvekili haline geldi.

  Rana ve Kenan’ın anneannesi

  Virginia Foxx (67), Türkiye’ye ilgi duymasının sebebini açıklarken damadının Türk olmasını söyledi. “ABD Kongresi’nde üyeler özellikle bir ülkeyle daha fazla ilgilidirler. Benim Türkiye ile ilgim de Türk damadımdan dolayı oldu” dedi. Rana (11) ve Kenan (14) adında iki torunu olan Foxx, röportaj sırasında da bizimle yanında Rana varken konuştu.

  Obama için zorlu dönem

  ABD’de düzenlenen ara seçimlerden sonra oluşan yeni Kongre, dün göreve başladı. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçiler, Senato’da da güçlerini arttırdı. Bu nedenle Demokrat Partili olan Başkan Barack Obama’yı Kongre’de zorlu bir dönem bekliyor. C umhuriyetçiler, sağlık reformu, kamu harcamaları gibi pek çok temel alanda sert bir muhalefet sergileyeceklerinin sinyallerini verdi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 18 Yorum }
  • Cileli Bülbül 6.1.2011 15:29:08
   Tarihi damatlar mi yaziyor yoksa gercekler mi? Soykirim varmi yokmu kim karar veriyor? Tarih mi? Taraf tutan damat veya gelinler mi?
  • nurettin yılmaz 6.1.2011 09:13:08
   ABD DE ERMENİLERDEN OY ALMAK İÇİN SÖZDE SOYKIRIMI PİŞİRİP PİŞİRİP ORTAYA SUNUYORLAR BU TASARI YA GEÇSİN YADA BİR DAHA GÖRÜŞÜLMEMEK İÇİN RAFA KALDIRILSIN TÜRK MİLLETİNİN SABRINI ZORLUYORLAR BİZİM İKTİDARLAR HABİRE İKTİDARSIZLIKLARINI ORTAYA KOYUYORLAR
  • Banu Baykal 6.1.2011 09:07:44
   İşte bu; lobicilik nasıl olur, işte bu. ABD damatlı arkadaşlarım Muazzez, Güneş, Verda, Filiz, Nurdan hepinizi bu sebeple çok seviyorum. AB Elçisi olan kendimi de tabii!! :)) Durmak yok; kardeşyanların, komşuyanların heveslerini kursaklarında bırkmaya devam. Varlığım, TÜRK varlığına armağan olsun.
  • Bulent BB 6.1.2011 08:55:59
   çok tşkler gerçekten gözlerim yaşardı...
  • Hasan Bolat 6.1.2011 08:44:27
   ABD gerçek müttefikimiz olsa hiç bir zaman bu tasarı gündeme gelmez ancak, ABD ikili oynamaktadır. Çıkarları doğrultusunda bazen Ermenilere karşı bazende TÜrkiyemize karşı bu tasarıyı bir koz olarak kullanmaktadır.
  • Orhan Ertugruloglu 6.1.2011 08:35:49
   Palavra. Bu Sözde Soykırım Tasarısı ABD tarafından bize karşı Demoklesin Kılıcı gibi negatif kontrol unsuru olarak kullanılacak. ABD'nin menfaatlerine ne zaman ters düşecek şekilde davranmaya kalksak gündeme getirilecek. Aba Altından Sopa misali.
  Sayfa Başı
  Haberleryassıada inşaatErtuğrul GünayDinamo Kievmaçşampiyonlar ligiBeşiktaş maçı ne zamanahmet hakan