Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ermeni tasarısı haftaya Temsilciler Meclisi gündeminde

  Salih ZEKİ/ WASHINGTON, (DHA)
  02 Ekim 2007 - 10:44Son Güncelleme : 02 Ekim 2007 - 10:44

  ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Tom Lantos'un 10 Ekim tarihinde sözde Ermeni soykırımı konusunda hazırlanan HR 106 sayılı tasarıyı prosedür gereği görüşüp Meclis Genel Kurulu'na sevk etmeye karar vereceği öne sürüldü.

  Lantos'a yakın çevrelerden edinilen bilgiye göre tasarı, bunu önlemek için Türkiye'den ABD’ye gelecek olan parlamenterlerin Washington’a ulaştığı gün Temsilciler Meclisi’nin gündemine sevk edilecek. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin inisiyatifi doğrultusunda gündeme alınacak tasarı, ilk olarak haftaya Çarşamba günü Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülerek oylanacak. Tasarının, bir sonraki hafta ise Genel Kurul gündemine salt çoğunluk üzerinden oylanması bekleniyor.

  Tasarının geçmesi taraftarı olmadığı belirtilen Demokrat Parti California milletvekili Lantos’un, bunu engellemek için fazla şansı olmadığı kaydediliyor. Diplomatik kaynaklar, tasarının gündeme alınmış olmasının ise ‘kesinlikle kabul edileceği’ anlamına gelmediğini belirtiyor.

  ABD'nin son 8 dışişleri bakanı, iki hafta önce Pelosi'ye yazdıkları mektupta, tasarının geçmesi halinde Amerikan çıkarlarının zarar göreceğine dikkat çekmişti. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates de Mart ayında Pelosi’ye benzer bir mektup göndermişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı