Gündem Haberleri

  Ermeni soykırımı iddiası komisyonda

  Ankara
  04.02.2005 - 10:32 | Son Güncelleme:

  TBMM’de daha önce Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili olarak bunun "siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi" olduğu görüşü savunulurken, konu AB Uyum Komisyonu’nun gündemine alındı.

  Komisyonun CHP’li üyesi Onur Öymen, bu önerinin AKP’den geldiğini vurgulayarak, "Bu tavır değişikliği değil. Sadece bu konuda tartışma olacak. AKP’nin bu konuda girişimi oldu. Bazı milletvekillerimizin de Ermeni soykırımıyla ilgili yeterli bilgileri olmadığı görülüyor" dedi.
    
  AB Uyum Komisyonu üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen, daha önce savunulan görüşlerin aksine, komisyonun Ermeni Soykırım iddialarını gündemine almasının tavır değişikliği olup olmadığı yönündeki sorulara karşılık, yurt dışındaki çeşitli temaslarında, Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili sorular ve eleştirilerle karşılaştıklarını söyledi.

  AKP Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun’un konuyu komisyonda gündeme getirdiğini anımsatan Öymen, "AKP’li arkadaşın, Ermeni cemaati ve Ermeni tarihçileri ne düşünüyorlar diye aklına gelmiş. Ben öncelikle araştırma yapmış, kitaplar yazmış Türkler var. Bu kişilerle görüşelim, çalışmalarına bakalım önerisinde bulundum, O da kabul edildi" dedi.
    
  Yurt dışında karşılaştıkları Türklerin de kendilerinden bu konuda kitap, film ve belge istediklerini anlatan Öymen, "Türkiye’nin yaptığı bu araştırmaları yurt dışındaki kuruluşlara da göndermemiz lazım. Komisyonda bu konunun gündeme alınması tavır değişikliği değil. Sadece bu konuda tartışma olacak. Bazı milletvekillerimizin de Ermeni soykırımıyla ilgili yeterli bilgileri olmadığı görülüyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı