Ermeni patrondan Türkiye'ye çağrı

Hürriyet Haber
20 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1998 - 00:01

Ermenistan İşadamları Derneği Başkanı Aran Vartanyan, bir sene içerisinde 5 milyon dolardan 150 milyon dolara çıkan ticaret hacminin sınırların açılması halinde bir anda 500 milyon dolara ulaşacağını söyledi.

Ermenistan İşadamları Derneği Başkanı Aran Vartanyan, Türkiye ve Türk işadamlarına çağrı yaparak, ‘‘Bir anda ülkelerimiz arasındaki alışverişte patlama yaratabiliriz’’ dedi. Vartanyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticari hacminin geçen sene 5 milyon olduğunu ve bir sene içerisinde yasaklara ve ambargoya rağmen bu miktarın 150 milyon dolara ulaştığını söyleyerek, ‘‘Sınırlarımızı açarsak, bu miktar 2 sene içerisinde 500 milyon dolara, beş sene içerisinde ise 1 milyar dolara ulaşacak. Gelin bu patlamayı yapalım’’ dedi.

FUAR AÇILACAK

Erivan'da Hürriyet'in sorularını cevaplandıran Aran Vartanyan, Türk ve Ermeni halkının buna hazır olduğunu ve tavan istemese de tabanın çoktan bu işbirliğini başlattığını belirtti ve halen Ermenistan'da 130'u aşkın Türk firmasının yerleştiğini söyledi. Sınırların kapalı olmasının, Gürcistan ve İran'a yaradığını, bunun gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Ermenistan'ın en büyük firmaları arasında Türk firması Kal Grubunun bulunduğunu, Trabzon'dan Kalafatoğlu'na ait olan ve un, şeker ticareti yapan bu firmanın Ermenistan'da 10 hektar toprak alarak, yakında değirmen kuracağını söyledi. Nisan ayında Erivan'da Türk fuarı açılacağı müjdesini veren Vartanyan, amaçlarının Ermenistan'da Türk mallarının tanıtılması olduğunu söyledi. El işçiliğinde maharetli olan Ermenilerin, Türkiye'de giderek azalan gümüşçülük konusunda harekete geçtiklerini, yakında gümüş ustalarının Türkiye'ye giderek bu sektörü canlandıracaklarını kaydetti.

Aran Vartanyan, bir kaç gün içerisinde Kars ve Gümrü arasında uçak seferlerinin başlatılacağını söyledi ve bu gelişmenin bile iki ülke arasındaki ticarete ne kadar çok katkısı olacağının yakında görüleceğini bildirdi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı