Dünya Haberleri

  Ermeni lobisi harekete geçti

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de CumhuriyetçiGeorge Bush'un başkanlığı kesinleşir kesinleşmez vakit kaybetmeden harekete geçen Ermeni lobisi, sözde ''Ermeni soykırımının'' tanınması için Bush'tan destek istedi.

  Ermeni Ulusal Komitesi ANCA'nın lideri Aram Hamparian, Ermeni toplumu adına Bush'a bir mektup göndererek, Bush'un hem yeni görevini kutladı, hem de sözde soykırımın tanınmasını talep etti.

  Başkanlık kampanyaları sırasında hem Demokrat Partili Al Gore, hemde Cumhuriyetçi George Bush, Ermeni toplumunu memnun edecek yönde açıklamalar yapmıştı.

  Bu çerçevede Hamparian, mektubunda, ''Söz verdiğiniz gibi, Ermeni soykırımını, soykırım olarak tanımlamanızı bekliyoruz'' ifadesini kullandı.

  Yeni yönetimin geçiş sürecine yardım etmeyi de öneren Hamparian, sözde soykırımın ABD tarafından tanınmasının bölgedeki Amerikan çıkarlarına hizmet edeceğini de iddia etti.

  Bush, 19 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ''Ermeniler, insanlığa karşıkanlı suçların işlendiği bir yüzyılda soykırım kampanyasına maruz kaldılar. Eğer Başkan seçilirsem, Ermeni halkının trajik acısını milletimizin uygun şekilde tanımasını sağlayacağım'' demişti.


  Bush'un Irak politikası ürkütüyor
  Clinton'dan tavsiye: Git kovboy filmi izle
  Annan: Bush'tan emin

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı