Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ermeni göçmenin hukuk mücadelesi

  Hürriyet Haber
  15 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Temmuz 1999 - 00:01

  Yıllar önce İngiltere'ye yerleşen ve Tarabya'daki arazisi hazineye devredilen Bedros Agopyan, 80 yıl sonra arazisini geri alabilmek için dava açtı. Arazinin üzerinde Cevahir, Ayvazoğlu gibi tanınmış ailelerin villaları ve gecekondular bulunuyor.

  Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç yıllarında Türkiye’yi terk ederek İngiltere’ye yerleşen, daha sonra kayıp ilan edilerek Tarabyaüstü’ndeki arazisi Hazine'ye devredilen Ermeni asıllı Bedros Vardion Leon Agopyan, 80 yıl sonra varolduğunu kanıtladı. Agopyan, Hazineye devredilen ve daha sonra üzerine lüks villalar yapılan arazisini geri alabilmek için hukuk mücadelesine girişti.

  Sarıyer Asliye Hukuk Mahkemesi’ne görülen tapu iptali davasında İngiltere’de bulunan Agopyan yerine avukatı Süheyla Gül ile işgalci durumunda oldukları belirtilen bazı vatandaşlar ve avukatları Hikmet Ali Mustafaoğlu hazır bulundu. Duruşmaya hazine adına ise katılan olmadı.

  Agopyan’dan hazineye geçtiği iddia edilen arazi üzerine ev yapan ve aralarında Cevahir ve Ayvazoğlu gibi ünlü ailelerinden bulunduğu kişiler, ‘‘Arazinin eski sahibine verilmesini istemiyoruz. Aleyhimize çıkacak bir karar yaklaşık 300 kişinin evsiz kalması anlamına gelecek. Emeklerimiz yok olacak’’ dedi. Agopyan’ın avukatı Süheyla Gül, tapunun iptalini istemeyen mülk sahiplerinin çıkarları zedelendiği için böyle davrandıklarını savundu ve ‘‘Tarabyaüstü, Köşkevler mevkiindeki yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerinde gecekondular da var. Ayvazoğlu ve Cevahirler gibi ailelerin villaları da’’ dedi. Avukat Gül, mülk sahiplerinin arazinin hazine üzerinde kalması taleplerinin reddini istedi.

  Mahkeme hakimi mülk sahiplerinin taleplerini redederken davanın tapu iptali yönünden görülmesi için duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı