Dünya Haberleri

  Ermeni diasporası Kouchner’e kızgın

  Hürriyet Haber
  10.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da faaliyet gösteren Ermeni kuruluşları, Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in, 5 Ekim’de Ankara’yı ziyareti sırasında Ermeni iddiaları hakkında kullandığı ifadelere tepki gösteriyor.

  Geçen yıl Fransız Ulusal Meclisi’nde kabul edildikten sonra Senato’ya gönderilen ancak henüz Senato gündemine yazılmamış olan "Ermeni soykırımını inkarı cezalandıran" yasa teklifi hakkında Kouchner’in "bu teklifin kimseyi tehdit etmediği ve hiçbir şeyin yapılmadığına" ilişkin sözleri diyaspora içinde öfke yarattı. Diyasporaya bağlı bazı internet siteleri "inkarcı Kouchner" başlıklı haberler yayınlanmaya başladılar.

  Ermeni Sosyalist Partisi de Fransız hükümetinin "Ermeni soykırımı" iddialarını Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri gündemine taşımaması halinde, Fransız politikacıları bu konuda harekete geçirme tehdidinde bulundu.

  Hareketin Avrupa sorumlusu Murad Papazyan, Fransa’nın "soykırım" konusunda 14 Aralık’taki Avrupa Birliği Konseyi toplantısına kadar net tavır almaması halinde Fransa’da kampanya başlatacaklarını duyurdu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı