Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erman Kunter yeni sezonda iddialı takım istiyor

Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Erman Kunter, yeni sezon için daha iddialı bir kadro kurmayı hedeflediklerini söyledi.

AA
SON GÜNCELLEME
Kunter yaptığı açıklamada, kulüp başkanı Fikret Orman ve yönetim kurulu üyesi Metin Albayrak ile birlikte yaptıkları çalışmalarla ilerlemeye çalıştıklarını belirterek, "Yeni sezonda çok iddialı takım kuracağız ama geçmiş sezonlardaki sıkıntıları yaşamamak için dikkat edeceğiz" dedi.

Bütçenin henüz netleşmediğini, rakamların ortaya çıkmasının ardından daha net çalışmalar yapacaklarını vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, "Transfer politikamız, ne kadar para alacağımızla alakalı durum. Kaba taslak bir bütçemiz var. Çalışmalara devam ediyoruz. Yabancı ve Türk oyuncu arayışlarımız var. Büyük ihtimalle gelecek hafta netlik kazanacak" diye konuştu.

Kendisinin idari işlere karışmadığını anlatan Kunter, "Ben kendi tarafımı götürüyorum. Teknik anlamda neler yapılabilir onlara bakıyorum. Kulüp yönetimi yoğun şekilde sponsor arayışında. Çalışmalar teknik ve idari olmak üzere iki taraftan gidiyor. Ben işin idari kısmına karışmıyorum. Doğrusu da böyle olması" ifadelerini kullandı. Yeni sezonda kendisinin göreve devam etme konusunda bir sıkıntı olup olmadığı yönündeki soruyu ise Erman Kunter, "Başkan Fikret Orman'dan bana olumsuz gelen bir şey yok. Kulüple bir yıl daha anlaşmam var. Başkan da çalışmalara devam etmemizi istedi. Zaten kongre öncesinde çalışıyorduk. Seçim olduğu için bazı konularda ileri gidemedik" şeklinde yanıtladı.

"Yabancı oyuncuların ikisi üst düzey olacak"
Geçen sezon THY Avrupa Ligi'nde mücadele etmelerinin ve bu organizasyonun erken başlaması nedeniyle kadroyu kurmakta zorlandıklarına dikkati çeken Erman Kunter, yeni sezonda yabancı oyuncuların ikisinin üst düzey olacağını söyledi.

Türk oyuncu yelpazesinin çok geniş olmadığını anlatan tecrübeli çalıştırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen sezon sponsorun gecikerek çıkması elimizi kolumuzu bağlamıştı. Neticede bu işler para ve bütçe işi. Sponsor olmayınca düşük bütçeyle yola çıkmak zorunda kaldık. O aşamada mevcut oyuncularla anlaştık. Önümüzdeki sezon bu olmayacak. Bunun için çalışıyorum. Tümü değil ama iyi oyuncular olabilir. Takımdaki beş yabancının bir ikisinin çok üst düzey olmasına çalışacağız. Oyunun rengini değiştiricek, takımın gücünü artırabilecek oyuncular olmasına gayret ediyoruz."

"Genç oyuncular da alacağız"
İyi bir takım kurma hedefinin yanı sıra uzun vadeli kulübe hizmet edecek genç oyuncular da almayı planladıklarını ifade eden siyah-beyazlı takımın başantrenörü, şunları söyledi: "Takımdaki yabancı oyuncuların hiçbiri kalmayacak. Genç oyuncu arayışlarımız var. Tecrübeli oyuncuların yanı sıra en azından altyapımızda olacak oyuncular almak istiyoruz. Bunları mutlaka takıma entegre etmeye çalışacağız. Bazı oyuncuların hemen A takımda oynaması mümkün değil. Uzun vadeli bir plan, üç yıl vadeli yapılanma olabilir mi, ona bakıyoruz. Takip ettiğimiz oyuncular var. 16-17 yaşındaki oyuncuların ligde oynamaya hazır olmalarını beklememek lazım. Ama gelecekte takıma hizmet verebilecek oyuncu arayışımız var. İyi yabancı oyuncuların yanı sıra genç oyunculara yönelik çalışmamız var. 7-13 Temmuz'da ABD'de NBA Yaz Ligi var. Bazı oyuncuları takip edeceğim."

İtalya'da da yaz ligi kampına gittiğini kaydeden Kunter, "Temmuz ayının başında da ABD'ye gideceğim. NBA Yaz Ligi'ni izleyeceğim. Takip ettiğimiz oyuncular var. Onlara bakacağım" diye konuştu.

"Çok dikkatli hareket ediyoruz"
Kunter, geçmiş sezonlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle çok dikkatli hareket ettiklerini ifade etti.

Şu anda belirgin bir bütçelerinin olmadığını belirten Erman Kunter, "Tahmini çalışmalar yapıyoruz. Sponsorluk çalışmasında epey yol alındı. Bu netleşirse önümüzü daha net görürüz. Oyuncuları araştırıyoruz. Listeler yapıyoruz. Birinci, ikinci ve üçüncü tercih diye sıralamalar yapıyoruz. Bütçeye göre bu tercihleri değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Basketbol AŞ'nin başında olacak isim için yönetim kurulu üyesi Metin Albayrak'ın çalışmaları sürdürdüğünü vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun yanında diğer çalışmalar yapılıyor. İşin içinde altyapı ve pazarlama organizasyonu da var. Kombine biletlerin ne şekilde satılacağı üzerinde de durduk. Yol aldık. Bütçenin belli olmasıyla birlikte oyuncu transferi açısından daha rahat hareket edebiliriz. Şu an için sadece ön görüşme yapabiliyoruz. Kulübün uzun vadede altından kalkamayacağı kontratların altına girmemesine çalışıyorum. 3-4 sene önceki yükümlülüklerimizi yeni yeni kapatmaya başladık. Çok dikkatli hareket ediyoruz. Zaten zamanımız da var. Geçen sezon bazı şeyler acele oldu. Bu sezon daha yavaş işleri götürüyoruz. Zamanımız olduğu için daha az hata yapacağız."

Vidmar, Fenerbahçe Ülker'e döndü
Beşiktaş formasıyla geride kalan 2012-2013 sezonun en başarılı ismi olarak göze çarpan Sloven oyuncu Gasper Vidmar, haklarını elinde bulunduran
Fenerbahçe Ülker'e döndü.

Konuyla ilgili bilgi veren Erman Kunter, Vidmar'ın sarı-lacivertli kulüple yaptıkları protokol gereği eski takımına döndüğünü ifade ederek, "Türk oyuncu statüsünde oynaması için çok uğraştık. Ancak, zamandan dolayı bunu başaramadık. Geçen sezon en önemli planlarımızdan biri Vidmar'ın Türk statüsüne geçmesiydi. Fenerbahçe ile protokol vardı ve bu kulüp Vidmar'ı geri aldı. Bizde büyük gelişme gösterdi" diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz