KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Erkoç: 5 Nisan, onur ve gurur günüdür

DHA
05.04.2018 - 15:26Son Güncelleme :
DHA

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA) - KAHRAMANMARAŞ Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kahramanmaraş’a kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 93'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "5 Nisan, bir halkın bir millete umut olduğu, hepimizin onur ve gurur günüdür" dedi.

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Adnan Köşker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Atatürk Anıtı'na çelenkleri sundu. Çelenk sunumunun ardından bir konuşma yapan Fatih Mehmet Erkoç, İstiklal Madalyası’nı Türk bayrağına taktı.

Saygı durulu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Erkoç, Maraşlıların işgale boyun eğmeyerek kendi yerel direniş güçleriyle topraklarını işgalden kurtardığını söyledi. Erkoç, şöyle dedi:
"Anadolu’nun içerisinde bulunduğu geceyi onaran mimarlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. 21 Ocak 1921 tarihinde başlayarak 22 gün ve 22 gece devam eden bu özgürlük mücadelesi Türk Kurtuluş savaşının da ilk kıvılcımını teşkil eder. Bu anlamda Kahramanmaraşlılar işgale karşı direniş yangınının ilk ateşini yakarak tüm yurtta direnme gücünü ve zafere olan inancı artırarak Anadolu’nun da kaderini değiştirmişlerdir. Madalyaların en önemlisi bizzat cephede çarpışarak üstün başarı gösteren asker, sivil ve şehit düşenlerin ailelerine verilmekte olan kırmızı şeritli İstiklal Madalyası’dır. İşte dünya tarihinde ilk defa bu madalyaya sahip olan şehir ise Maraş'tır."

Bu nedenle TBMM tarafından Maraş'a İstiklal Madalyası'nın verildiği 5 Nisan'ın sıradan bir gün olmadığını ifade eden Başkan Fatih Mehmet Erkoç, şöyle devam etti:

"5 Nisan; kurtuluş mücadelesinin bir şehirden bir ülkeye yayıldığı, bir halkın bir millete umut olduğu gündür. 5 Nisan; Maraş halkının gösterdiği eşsiz kahramanlığın Büyük Millet Meclisinde tescillendiği, hepimizin onur ve gurur günüdür. 93 yıl önce bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kahramanmaraşlılara vermiş olduğu İstiklal Madalyası Türkiye’nin bağrında gururla parlamaktadır. Bize düşen o günleri asla unutmamaktır. Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü kılan şey kahramanlarımızın kurtuluş savaşındaki fedakârlıklarıdır. Bu toprakların nasıl kazanıldığını, özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu biran dahi aklımızdan çıkarmamalıyız."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kahramanmaraş haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kahramanmaraş haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erkoç: 5 Nisan, onur ve gurur günüdür haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı