Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erken seçime erken sonuç

  Siyami Kahyaoğlu skahyaoglu@hurriyet.com.tr
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.07.2007 - 22:43

  AralIk 2006 civarında tüm siyasi partilerde seçim sonuçlarını nasıl daha hızlı alırız çalışmaları başlamıştı. Bu konuda iletişimi bilgisayarla entegre etmek en önemli hedef olarak görünüyordu.

  Aradan zaman geçti, 22 Temmuz 2007 seçimlerini yaşadık. Tüm Türkiye televizyon başında saat 21:30 sonrası tüm sonuçları almaya başladı, hem de yüzde 70 in üzerinde oy sayımı oranıyla.

  Televizyon başındaki herkes önce bunun kanalların kendi başarısı olduğunu zannetti, kanallar da bunu hissettirmeye çalıştılar. "Bakın bizdeki program sayesinde öğreniyorsunuz" havası yaratmaya özen gösterdiler. Bazıları janjanlı ekranlar, bazıları komik adamlar, bazıları kabzımallarla süslediler yayınlarını. Hatta çok önemli bir sunucu "Yaz aylarında seçim güzel oluyor, sonuçlar da hava kararmadan alınabiliyor" diyecek kadar cehaletini gösterdi.

  Ama biz bilişimcilerin bildiği farklıydı. Yüksek Seçim Kurulunca Havelsan ile birlikte gerçekleştirilen proje çok başarılı olmuştu. Sonuçlar çok hızlı alınmış seçim çevrelerinden tarayıcılarla taşınan sonuçlar, seçim çevrelerinin 2002 seçimi ve belediye seçimleri verilerine de sahip olmasının yardımıyla sağlıklı ve detaylı bir analizle nihai sonuçlara ulaşmayı sağlamıştı.

  İşin en zor kısmı, burada Güneydoğu Anadolu’daki bağımsız adayların oy dağılımının analiziydi. Bu bölgede bir miktar yavaşlama bekleniyordu, ama AKP'nin bölgedeki başarısı bilişimcilere ve Yüksek Seçim Kurulu’na da yardımcı oldu. Tüm meclis yapısı minör sapmalarla saat 22:00 sıralarında belli olmuştu.

  Bilişim Sivil Toplum kuruluşları, bu başarı hikayesini halkımıza anlatma yolunu bulmalıdırlar. Bu çok önemli ve halkımızı doğrudan ilgilendiren hizmeti, insanca ve medeni ölçülerde sonuca götüren hizmet alkışlanmalı ve bu tür projeler çoğaltılmalıdır.

  Çok geç değil. Belediye seçimlerinde de kaynak bulunabildiği takdirde parmağımız boyanmadan, oy pusulalarıyla uğraşmadan elektronik seçime en azından il merkezlerimizde başlayabiliriz diye umuyorum.

  Bu önemli projenin başarısı dolayısıyla,

  1- Yüksek Seçim Kurulu ve tüm çalışanlarına,

  2- Bu projeye en zor zamanda hiç kısıtsız kaynak ayıran Sayın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a,

  3- Bu projeyi gerçekleştiren Havelsan çalışanlarına teşekkür borçluyuz.

  Umarım halka hizmet için başarılan projelerimiz artarak devam eder.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı