Çukurova Haberleri

ÇUKUROVA

  Erken müdahale hayatını kurtardı

  Hürriyet Haber
  10.12.2014 - 17:00 | Son Güncelleme: 10.12.2014 - 17:00

  Kahramanmaraş'ta, kalp yetmezliği teşhisi konulan 8 günlük bebeğin delik kalbi, yapılan anjiyonun ardından kateter yöntemi kullanılarak kapatıldı - KSÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Dilber: "Dünyada ilk kez 8 günlük bebeğe böyle bir müdahale yapıldı" - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Demir: "Dünyada bu şekilde en erken kapatılan vakalar tıp tarihinde 12 günlük olarak biliniyor. 8 günlük bebeğe yaptığımız operasyon tarihteki 'en genç ve en küçük vaka' olarak tıp literatürüne geçecek"

  Kahramanmaraş'ta kalbi delik 8 günlük bebek, kateter yöntemi ile yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.

  Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yaşayan Zehra ve Osman Özkahraman çiftinin erkek bebekleri dünyaya geldi. Ağır kalp yetmezliği teşhisi konulan bebek, Şanlıurfa'daki tedavisinin ardından 7 günlük iken Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.
  Yeni Doğan ve Kardiyoloji ünitelerinde görevli doktorların yaptığı değerlendirmede, bebeğin kalbinin delik olduğu tespit edildi. Bebeğe anjiyo yapılıp, kılavuz telle kateter yöntemi kullanılarak delik kapatıldı. Hastanede 28 gün tedavi gören bebeğe "Salih" adı verilerek taburcu edilip Şanlıurfa'ya gönderildi. Anne Zehra Özkahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ölmesinden korktuğu bebeğinin yeniden sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Salih'in ilk çocuğu olduğunu vurgulayan Özkahraman, doktorlara teşekkür etti.

  Önce "siyam ikizleri" ardından "delik kalp" başarısı

  KSÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cengiz Dilber, siyam ikizlerini başarılı operasyonla ayıran hastanelerinin önemli bir operasyonu daha yaparak tıp tarihine geçtiğini söyledi. Yenidoğan ve Kardiyoloji ünitesinin başarılı bir çalışma yaptığını belirten Dilber, dünyada ilk kez 8 günlük bebeğe böyle bir müdahale yapıldığını ifade etti.

  "En genç ve en küçük vaka olarak tıp literatürüne geçecek"

  Ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Kardiyolojisi uzmanı Doç. Dr. Tevfik Demir de bebekte normalde kalbi besleyen kroner damar denilen ana damarlarla kalbin odacıkları arasında olmaması gereken ilişki tarzında bir delik tespit ettiklerini belirtti. Bunun oldukça nadir görülen bir durum olduğunu, özellikle de çocuklarda rastlandığını dile getiren Demir, "Özellikle bu yaş grubu bebeklerde bu olay oldukça nadirdir. Aynı zamanda belirti vermesi de nadirdir. Hastamız 8 günlük bebekti. Ağır bir kalp yetmezliği ve ağır bir tabloyla bize geldi. Hastanın hızlıca teşhisini koyduktan sonra hazırlıklarımızı yapıp anjiyo ve kateter yöntemi ile deliği kapattık" dedi.

  Dünyada bu şekilde en erken kapatılan vakaların tıp tarihinde 12 günlük olarak bilindiğine işaret eden Demir, kendilerinin 8 günlük bebeğe yaptıkları operasyonun tarihteki "en genç ve en küçük vaka" olarak tıp literatürüne geçeceğini kaydetti. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenidoğan Bölümü Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sadık Yertutan ise yeni kurulan fakültenin hızla büyüyüp geliştiğini ifade etti.

  Yertutan, sadece Kahramanmaraş'a değil, bölgeye hitap etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı