Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Erken emeklilik biletini çocuk kesecek

16 Şubat 2013 - 12:41Son Güncelleme : 16 Şubat 2013 - 12:53

Çok çocuk yapan kadın, erken emekli olacak. Doğum izni 6 aya çıkacak. Doğum için işten ayrılan kadın aynı işine geri dönebilecek. Çocuk yardımının miktarı artacak. Kadınlar kariyer de yapacak çocuk da. Başbakan'ın en az 3 çocuk hedefinin ardından kamu kurumları bu hedefe ulaşmak için çalışmaları hızlandırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadınların daha fazla çocuk yapması için 6 ayaklı bir plan hazırladı.

 
 Türkiye'de istihdamın yüzde 27'sini kadınlar oluştururken, kadının iş gücüne katılma oranı da yüzde 31'e çıktı. Ancak AB ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin alması gereken uzun bir mesafe olduğu görülüyor. AB'de kadınların yüzde 66'sı çalışma hayatında yer alırken, Türkiye bu oranı ilk etapta yüzde 38'e çıkarmayı hedefliyor. Bir yanda kadını işgücüne katma çabası, diğer yanda ise Başbakan Erdoğan'ın koyduğu 3 çocuk hedefi bürokrasinin işini zorlaştırsa da çözüm çalışmaları hızlanmış bulunuyor. Çalışma Bakanlığı çalışan kadını çocuk yapmaya ikna etmek için ilk etapta 6 öneri üzerinde durdu. Yeni öneriler ise gelmeye devam ediyor. 
 
DOĞUM İZNİ 6 AYA ÇIKACAK MALİYETİ DEVLET KARŞILAYACAK
 
1- Doğum izni: Türkiye'de kadınlar 16 hafta doğum izni kullanabilirken, bu süre Almanya'da 14 hafta, Fransa'da 32 hafta, İngiltere'de 52 hafta. İşte bürokrasi ilk etapta doğum izninin 24 haftaya yani 6 aya çıkarılmasını önerdi. Doğum izninin artması nedeniyle işverenlerin itirazını önlemek için de bu maliyetin devlet tarafından karşılanacak.
 
2- Aynı İşine Dönebilecek: Doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra aynı işine geri dönebilmesi zorunlu kılınacak. Yani özel şirkette çalışan kadın da doğumdan sonra aynı işine geri dönebilecek. Ayrıca kadın memurların, ücretsiz doğum izninde geçen süreleri de derece kademe hesaplarına katılacak.
 
3- Çocuk yardımı artacak: Hem özel hem kamudaki çalışanlara verilen 'çocuk yardımı' daha anlamlı rakamlara yükseltilecek.
 
4- Kreş Zorunluluğu: Kamu kurumlarında kreş zorunluluğu getirilecek.
 
5- Esnek Çalışma: Kadının yarı zamanlı ve kısmi çalışmasını teşvik edecek esnek çalışma modelleri getirilecek.
 
6- Erken Emeklilik: Öneriler içinde belki de en vurucusu erken emeklilik. Çocuk sayısına göre kadınlarda emeklilik yaşı kademeli olarak aşağı çekilecek. Yani çok çocuk yapan kadın erken yaşta emekli olabilecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 119 Yorum }
 • Atilla .. 16.2.2013 21:38:52
  TR kadını zaten anaerkil bir yapıya sahiptir ve doğurmaya heveslidir... ne de olsa ortaasya köken.. peki ya sonra ?...
 • Zeynep Aksoy 16.2.2013 20:06:12
  Bu durumda birçok işveren kadın istihdam etmek istemeyecektir, 24 hafta isten uzak kalininca pekte haksız sayılmazlar aslinda, neticede kadınlar is hayatından uzaklaşacaklar, izin yerine cocuk yardımi yapilsa cok daha iyi bir destek.
 • SALIH UNVERMIS 16.2.2013 16:34:28
  hayat kamuda çalışana güzel diğer çalışana zulüm sen önce vatandaşlık bilincini öğret ki sınıf ayrılığı ortadan kalksın nedir kamu,özel sektör(zulüm sektör) kamuda çalışan özelin halini bilmez buyursun kamudakiler çocukları artırsınlar artıramazlar. Eskisi gibi değil artık herkes gözünü açtı.
 • Dokuzuncu Köy 16.2.2013 16:33:55
  Yapılan şey yangına benzin dökmekten farksız. Bu gidişle nefes alacak hava, içecek su bile bulamayacağız !
 • SALIH UNVERMIS 16.2.2013 16:24:10
  mevcut çocuklarımızı koruyamıyoruz doğacak çocukları nasıl koruyacağız 27000 bin çocuk kayıp (TÜİK) En çok kayıp çocuk esirgeme kurumu Bu konu dillendiridikçe nüfus artış hızı düşüyor,nüfusu yüksek ülkelerin durumunu bilmeyen yoktur eğitim kalitesini yükseltin çocuk nüfusunu değil.
 • Erdem Yilmaz 16.2.2013 16:22:36
  Sadece cocuk yapmayi degil, egitiminede önem veren kadin yine bir yada iki cocuk yapar. Zaten bir sürü cocugu olan cocuk parasinida alabilmek icin daha cok cocuk yapacaktir. Avrupa ülkeleride cocuk parasini yükselttiler. Ama en cok cocuk yapanlar, egitimsiz göcmen aileler.
Sayfa Başı
Haberlerkısmetse olur 8 aralıkkısmetse olur kim elendio hayat benimo hayat benim yeni bölümo hayat benim son bölüm fragmanıo hayat benim yeni bölüm fragmanıo hayat benim 113. bölüm fragmanı