Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkeklere öğütler

Sevgili erkek kısmı,

Aşağıdakiler tamamen size iyilik olsun diye kaleme aldığım öğütlerdir. Kendim ve hemcinslerim için bir şey istiyorsam namerdim.

Karısını, sevgilisini elinden kaçırmak istemeyen erkekler bu öğütlerime harfiyen uysunlar. ‘‘Ne kaçırmak istememesi, gitsin diye gözüne bakıyorum’’ diye düşünebilirsiniz. Olsun, yine de okuyun. Şu andakini gözden çıkarmış olsanız bile hayatınıza nasıl olsa yeni biri girmeyecek mi? Hatta bu yazıyı kesip saklayın. Ömrünüzün son demine kadar size lazım olacaktır.

Unutmayın, bu öğütler istisnasız bütün kadınlar için geçerlidir. İster entel, ister feminist olsun; sonradan edinilen sıfatlar kadının doğasını değiştirmeye yetmez.

Ona hayatınızdaki en önemli şeyin kendisi olduğunu sık sık söyleyin. Unutmayın, kadınlar yalnız başka kadınları değil; işinizi, annenizi, babanızı, kardeşinizi, erkek arkadaşlarınızı, bilgisayarınızı, futbol takımınızı da kıskanırlar.

Çok sevildiklerini bilmek yetmez. Bunu sizin ağzınızdan her an duymak isterler. Bir gün önce söylemiş olmanız hiçbir şey ifade etmez. Dün dündür; bugün her şeye yeniden başlamanız gerekir.

Kadın-erkek ilişkisi üzerine asla felsefe yapmayın. Hatta hiçbir şey üzerine yapmayın. Sizin genel anlamda söylediğiniz her sözü o, ilişkinize dair söylenmiş olarak kabul edecektir.

Anlattığı her şeyi, ‘‘Dünyanın en ilginç konusu’’ymuş gibi dinleyin. Anlattığı, tırnaklarının çabuk kırılması ya da daha önce bin kez anlattığı kedisinin maskaralıkları olsa da...

Onun yanında başka bir kadının güzelliğinden, meziyetlerinden asla bahsetmeyin. Sözünü ettiğiniz kişi onun kızkardeşi veya sizin anneniz olsa bile...

Televizyonda asla kadınların boy gösterdiği programlara takılmayın. Hele memelerinin yarısı ortada VJ'ler, hostesler, hele Hülya Avşar Şov, hele Sibel Can Şov... Aman sakın sakın, bir zap süresi kadar bile bakmayın.

Ona çok özel olduğunu hissettirin. Daha önce kimseyi bu kadar sevmediniz, hayatınızda ondan bilge kadın görmediniz.

Onunla yakın temas sonrasında sakın ha gözünüzü tavana dikip düşünmeyin. Yani ‘‘Öküz öldü, ortaklık ayrıldı’’ halleri takınmayın. Unutmayın, siz o anda dünyanın en mutlu erkeğisiniz.

Romantik olun. Gözlerinin içine bakın, ellerini tutun. Kadını uçurmanın tek yolu o sizin bildiğiniz yol değildir.

Kadınlar aşkı yoğun yaşarlar. Aşık kadın için sizin dışınızdaki her şey dolgu malzemesidir. Biliyorum zor olacak, ama siz de biraz gayret edin; aşkı yapılacak işler listesinden çıkarıp hakettiği yere koyun.

Tamam, erkek milleti olarak nihayet ‘‘Seni seviyorum’’ demeyi başardınız. Ama bunu o kadar kuru, tatsız ve coşkusuz bir biçimde yapıyorsunuz ki... Gözünüzü seveyim dilinizle söylemeden önce yüreğinizde ısıtın biraz şu sözü.

Kadınlar adeta ilgi görmek için yaşarlar. Eğer beklediği ilgiyi sizden göremiyorsa, göreceği adamı yakında bulacaktır, hiç merak etmeyin.

Sizi eskisi kadar kıskanmıyor, her fırsatta sitem etmiyorsa artık onun için çok önemli değilsiniz demektir. Hala birlikte olmanızın nedeni, yerinize koyocağı birini henüz bulamamış olmasındandır.

İki eliniz kanda olsa onu arayın. ‘‘İş toplantısı’’ndan falan anlamaz kadınlar. Hem sizin de ‘‘iki dakika bile vaktim olmadı’’ sözünüz hiç inandırıcı değil. Helaya da mı gitmediniz akşama kadar ?

‘‘Erkeklerin aldatılması’’yla ilgili bir konuşma geçtiğinde sizin asla böyle bir şey yapmayacağınızın ip uçlarını aralara serpiştirin. Sohbet süresince o bütün duyu organlarıyla sizi takipte, bilmiş olun.

Beraber dışarı çıktığınızda etraftaki kadınlara attığınız bakışların ‘‘kaçamak’’ olduğu sizin yanılgınızdan başka bir şey değildir. O arkası dönük olsa bile nereye baktığınızı görür.

Saç rengi, biçimi, makyajı, v.s., görünüşüyle ilgili değişiklikleri hemen farkedin. Bu konuda kendinize güveniniz yoksa tedbir olarak sık sık ‘‘Sende bir değişiklik var’’ deyin. Elbet birkaçı isabet edecektir.

Sohbetleriniz sırasında bir gün ondan ayrılırsanız, bunun sizin için dünyanın sonu olacağını ima edin. Yağmasanız da gürleyin. Ne kaybedersiniz?

Ne zaman sizi arayıp ‘‘Ne yapıyorsun?’’ diye sorsa, vereceğiniz cevap ‘‘Seni düşünüyordum’’ olsun. Biliyorsunuz, pembe yalanların hiçbir günahı yoktur.

Tartıştınız, size ‘‘Beni arama’’ dedi. Bunun anlamı şudur: ‘‘Telefonun başında aramanı bekleyeceğim’’.

Beraberliğiniz başlayalı kaç yıl olursa olsun, ona eskimiş muamelesi yapmayın. Hele ‘‘Nasıl olsa bir yere gidemez’’ hallerine hiç teşebbüs etmeyin. Kadını ‘‘Elde bir’’ görmek ‘‘Ele kaptırmak’’ için birebirdir.

Erkekler genellikle arkadaşlarının yanında bülbül kesilirler, eve gelince bülbülün dut yemişine dönerler. Yapmayın. Güzel sesinizden, engin bilginizden, dahiyane fikirlerinizden kadını mahrum etmeyin.

Bütün bu sayıp döktüklerimi yapın, ama ondan hiçbirini beklemeyin. Ona vermeden almanın zevkini yaşatın.

***

Bugünkü yazımla bir açığı kapattığıma inanıyorum. Bugüne kadar bu konuda yüzlerce yazı yayımlanmasına rağmen, hepsinin yabancı dergilerden tercüme edilmiş olması dolayısıyla, pek faydasını göremedik. Nitekim ilişkilerimizin gidişatı ortada. Bu yazımla kadın erkek ilişkilerinde bir devrim yaşanacağına inanıyorum.

Pek mi aptalım ne?

Mış muş...

K. Evren ‘‘Emel Sayın'ı kim istemez, ama kapıda gece gündüz korumalar vardı’’ demiş.

Yani korumalar olmasaydı işlem tamam olacakmış. Bu arada Emel Sayın'ın fikrini soran yok.

***

Emekliye her ay enflasyon zammı verilecekmiş. Çok iyi. Her ay cepten para çıkınca ne yapıp ne edip düşürürler belki.

***

Kadınlar aşkta bebek yüzlü erkeği, sekste sert erkeği tercih ediyorlarmış.

Duyan da memlekette erkek bolluğu var da herbirimiz birer aşk için birer de seks için seçiyoruz zannedecek.

***

Kadın 80 yaşında bile doğurabilecekmiş.

Doğurmasına doğurur da ertesi günü hatırlar mı bilmem.

***

Bugüne kadar zararlı olduğu söylenen kırmızı etin günahını almışız.

Kırmızı et zararlı, zararlı olmasına da hepsi değil. Sadece pazar eklerinde bikinili olanları.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI