"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Erkeklerde selülit olur mu

Her iki kadından biri selülit sorunu yaşıyor. Ama bunu sadece bir kadın problemi olarak takdim etmek doğru olmaz. Çünkü erkekler de selülite yakalanabiliyor.

Her yaz yeni bir sağlık konusu bulmakta başarılı olan magazincilerimiz bu yazın sağlık gündeminin de “selülit sorunu” olması gerektiği konusunda kararlılar. Yaza girerken önce ünlü bir hanım sanatçımızın selülit problemini gündeme getirdiler. Sonra da bir erkek şarkıcının selülit problemini (eğer varsa) tartışmaya açtılar. Peki nedir bu selülit problemi?
Selülit, kadınlarda çok daha yaygındır. Rakamlara bakılırsa neredeyse her iki kadından biri bu sorunu yaşıyor. Ama bunu sadece bir kadın problemi olarak takdim etmek doğru olmaz. Çünkü erkekler de selülite yakalanabiliyor. Bu “yakalanma” sözcüğünü de ne kadar doğru kullanıyoruz bilmiyorum. Çünkü siz onu estetik bir sorun saymazsanız, aslında bir sağlık problemi değil...
Selülitin genetik yanları da var, hormonal, metabolik yönleri de. Beslenme hatalarıyla ilişkisi de, aktivite azlığıyla bağlantısı da söz konusu. Dahası selülitin kadınlarda bir “dişilik özelliği” olabileceğini ileri sürenler bile var.

GÖBEKTE SELÜLİT!

Sorun genelde göbek çizgisinin altına yerleşiyor. Eğer kilo fazlalığınız varsa biriktirdiğiniz yağ miktarı arttıkça selülitli bölgeler göbek çizgisinin üstüne hatta kollara uzanabiliyor. Özellikle ayakta durduğunuzda göbeğinizin hemen üzerini iki elinizle sıkıştırdığınızda selülit oluşumu belirlenmişse bu görünümün “insülin direnci” sorununun işaretlerinden biri olabileceği de aklınızda olsun.
Selülitin de hafifi var, ağırı var. Sadece deri sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü oluşuyorsa selülit düzeyinizin hafif olduğunu düşünebilirsiniz. Uzanırken veya ayakta portakal kabuğu görüntüsü “görünür” hale gelmişse problem ilerlemiş demektir.
Polikistik over hastalığı, şeker hastalığı, metabolik sendrom/glikoz tolerans bozukluğu, tiroid tembelliği, kuşing hastalığı gibi sağlık sorunları selülit olasılığını artırıyor. Varis veya lenf ödemine bağlı sıvı birikimleri de selüliti tetikliyor. Dengesiz beslenmek, sık kilo alıp vermek, aşırı şekerli yiyecek ve içeceklerle beslenmek, sigara ve alkol kullanımı selülit sorununu daha erken yaşlarda gündeme getiriyor.

YAŞ DA ETKİLİ

Selülitin yaşla da ilişkisi var. Yaşlandıkça daha sık görülen bir problem olduğu biliniyor.
Menopoz selülitleri artıran bir yaşam dönemi.
Kısacası selülit kadınlarda da erkeklerde de sık görülen ama kadınların erkeklere oranla daha çok karşılaştıkları bir “görüntü problemi”. Maalesef bugün için etkili bir tedavisi de yok.

X