Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erkeklerde kısırlığa son

  Hürriyet Haber
  10.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz bilim adamları, embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini öne sürdüler.

  Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü araştırmacılarından kurulan ekibi yöneten profesör Karim Nayernia, yeni bir teknik kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini belirtti.

  Yasalar izin vermediği için bu spermin, yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacağını belirten bilim adamları yasaların en kısa sürede değiştirilip bu tekniğin erkeklerdeki kısırlığın giderilmesi için onaylanacağını umduklarını da eklediler. Ekibin daha önce de aynı yöntemle üretilen fare sperminden fare dünyaya getirttiği kaydedildi.

  Dr. Nayernia, ekibinin geliştirdiği tekniği daha da ilerletip gelecek on yıl içerisinde kemoterapi yüzünden kısır kalan çocuklara uygulanabileceğini söyledi. Profesör, “Bu teknik bize kısırlığın nedenlerini, onu tedavi etme imkanlarını bulmamızı ve çiftlerin genetik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirmelerini sağlayacak” dedi.

  Şüpheler var

  Ancak bazı uzmanlar Stem Cells and Development dergisinde yayınlanan çalışma konusunda soru işaretleri olduğunu öne sürüyor. Sheffield Üniversitesi Androloji Profesörü Allan Pacey, üretilen spermin gerçek spermlerin şekil, hareket ve işlevine sahip olmadığına işaret ederek, “Ürettiği hücrelere tam olarak sperm diyebilir miyiz emin değilim” dedi.

  Cambridge Üniversitesi fizyoloji profesörlerinden Azim Surani ise ekibin ürettiği spermin “gerçek sperm hücresinden çok uzak” olduğunu iddia ediyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı