Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Erkeklerde kısırlığa son

  10 Temmuz 2009 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 2009 - 07:15

  İngiliz bilim adamları, embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini öne sürdüler.

  Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü araştırmacılarından kurulan ekibi yöneten profesör Karim Nayernia, yeni bir teknik kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini belirtti.

  Yasalar izin vermediği için bu spermin, yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacağını belirten bilim adamları yasaların en kısa sürede değiştirilip bu tekniğin erkeklerdeki kısırlığın giderilmesi için onaylanacağını umduklarını da eklediler. Ekibin daha önce de aynı yöntemle üretilen fare sperminden fare dünyaya getirttiği kaydedildi.

  Dr. Nayernia, ekibinin geliştirdiği tekniği daha da ilerletip gelecek on yıl içerisinde kemoterapi yüzünden kısır kalan çocuklara uygulanabileceğini söyledi. Profesör, “Bu teknik bize kısırlığın nedenlerini, onu tedavi etme imkanlarını bulmamızı ve çiftlerin genetik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirmelerini sağlayacak” dedi.

  Şüpheler var

  Ancak bazı uzmanlar Stem Cells and Development dergisinde yayınlanan çalışma konusunda soru işaretleri olduğunu öne sürüyor. Sheffield Üniversitesi Androloji Profesörü Allan Pacey, üretilen spermin gerçek spermlerin şekil, hareket ve işlevine sahip olmadığına işaret ederek, “Ürettiği hücrelere tam olarak sperm diyebilir miyiz emin değilim” dedi.

  Cambridge Üniversitesi fizyoloji profesörlerinden Azim Surani ise ekibin ürettiği spermin “gerçek sperm hücresinden çok uzak” olduğunu iddia ediyor.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
  • peynir suyu 10.7.2009 11:46:56
   Hadi gözümüz aydın!
  • Adem Bilgin 10.7.2009 01:33:43
   Bir kaç nanogram DNAsını biz veriyorduk bebeklerin, kalan 3-4 kilosu da annedendi ama şimdi o da kalmayacak galiba. Varoluş bunalımına sokar bu haber bazı erkekleri.
  • Bordo Mavi 9.7.2009 23:26:59
   hura erkekler kisirliktan kurtuldular
  • Naciye Demirel 9.7.2009 22:59:04
   kadinlarimiz dövülmeyecek saci uzun akli kisa denilmeyecek kadinlarimiz hor görülmeyecek kadinlarimiz erkeklerin kuklasi olmayacak kadinlarimiz öldürülmeyecek kadinlarimiz namus ugruna iftiraya ugramayacak erkeksiz dünyayi düsünüyorum yalansiz iftirasiz kiz torunlar yasayack insallah
  • Naciye Demirel 9.7.2009 22:51:33
   nahit orman yorumcumuza kadinlar calisiyor ev isi yapiyor yani ayaklarinin üzerinde erkeklerden kuvvetli bu kaba kuvvet degil ama siz erkekler ancak su plastik olan kadinlarla yetininiz hadi siz kalkin artik piyasadan cocuklari biz doguruyoruz secimleride biz yapacagiz erkekler cok can yakti yikti
  • m ekrem şenol 9.7.2009 22:48:02
   Türkiye ye gelene kadar :D
  Sayfa Başı
  HaberlerMehmet ŞimşekekonomihaberADVOCAATFENERBAHÇEBeşiktaşFETÖ