Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erkeklerde Bölgesel Lig kuraları çekildi

Erkekler Basketbol Bölgesel Ligi kura çekimi ve lig kurulu toplantısı bugün Ankara Spor Salonu’nda yapıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

EBBL’de 2012-2013 sezonunun fikstürü bugün Ankara Spor Salonu’nda yapılan kura çekimi sonrasında belirlendi. Bu sezon 12 grup halinde, 83 takımın katılımı ile düzenlenecek ve 3 Kasım tarihinde başlayacak ligde ilk grupta oynanacak maçların ardından 12 grupta ilk 3 sırayı alacak 36 takım TB3L’de mücadelesine devam edecek.

Yeni sezon ile ilgili tüm detaylar, kura çekimi öncesinde gerçekleştirilen lig kurulu toplantısında konuşuldu. TBF Başkanı Turgay Demirel, Ligler Direktörü Ahmet Araşan, Ligler Koordinatörü Ayhan Özgümüş’ün kulüp yöneticileri ile bir araya geldiği toplantıda ilk olarak Turgay Demirel, bir konuşma yaptı. Demirel, “Geçen sezon 82 takımla başlayan Bölgesel Lig 76 ekiple tamamlanmıştı. Bu yıl 45 farklı şehirden 83 takım Bölgesel Lig’e katılım için başvurdu. Dolayısıyla geniş kapsamlı bir katılım söz konusu. Herkes için güzel bir lig olmasını umuyorum. Bölgesel Lig basketbolun gelişmesi için çok önem verdiğimiz bir proje. Kulüp kurarak basketbolun gelişmesine yardım eden sizlere teşekkür ediyoruz. Liglerimizin daha da gelişmesini istiyoruz. Her şehirde en üst düzey katılımla basketbol oynanmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Hazırlanan sunum üzerinden kulüplere bilgiler veren ve 2012-2013 sezonun statüsü hakkında konuşan Ligler Direktörü Ahmet Araşan ise “Uzun zamandır bu ligde mücadele eden kulüpler var, yeni katılanlar var. Herkese başarılar diliyoruz. Gerçekten zor bir lig, kıyasıya bir mücadele var. İlk aşamadan sonra Türkiye Erkekler 3. Basketbol Ligi ismiyle devam ediyor . Geçen sene uygulanan statüye göre Erkekler 2. Basketbol Ligi 20 takımdan 18 takıma düşürüldü. Erkekler 3. Lig’den iki takım çıktı. Artık bu sezondan itibaren 3 takım düşecek ve 3 takım yükselecek. Geçen sene Söğütsen Seramik ve İzmir Büyükşehir Belediye lige yükseldi. Biz Bölgesel Lig’e çok önem veriyoruz ve Federasyonumuz uzun zamandır ligdeki takımları finansal olarak da destekliyor. Bu destek geçen sezon 850 bin TL’nin üzerindeydi. Her sezon artıyor ve artmaya da devam edecek. Amaç genç oyuncuların yetişmesi. Burada size de önemli görevler düşüyor” dedi.

Toplantının ardından yapılan kura çekimi ile 2012-2013 sezonunu fikstürü belirlendi. 3 Kasım’da başlayacak, 12 grupta ve çift devreli lig usulüyle oynanacak ilk grup maçlarının ardından gruplarında ilk 3 sırayı alacak 36 takım 6’şarlı 6 grupta TB3L’deki mücadelelerine başlayacaklar. Yapılacak kura çekimi ile belirlenen gruplarda çift devreli lig usulüne göre oynanacak açların ardından gruplarında ilk 4 sıraya alacak olan 24 takım play-off oynamaya hak kazanacak. Play-off’ta oynanacak iki turun ardından ise rakiplerini eleyen 6 takım final grubunda tek devreli lig usulü ile karşı karşıya gelecekler. Burada oynanacak 5 maç sonrasında ise TB2L’ye yükselecek takımlar belli olacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz