"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

"Erkekler daha iyi performans gösteriyor."

Başarısız olduğum alanlardan biridir diyet. Sıkı bir diyet uygulayıp kilo verebiliyorum ama aynı kararlılığı verdiğim kiloları korumada gösteremiyorum.

Sanırım yiyeceklerin kalorilerini ciddiye almıyorum. İkiz kardeşim Hanife, bu konuda çok istikrarlıdır. Verdiği kiloyu almaz, yürüyüşlerini aksatmaz. Tabii benimle de dalgasını geçer. Haksız mı? Kesinlikle hayır. Hak ediyorum çünkü.

Normal diyetlerden sıkıldığım için arada sağlıksız yöntemlere başvurmuyor değilim. Tabii bu tarz yöntemleri uygularken diyetisyenim Aysen Hanım’a danışmıyorum. Yaptıktan sonra paylaşıyorum ve her zaman güler yüzüyle bana “Ayşe, mucize bekleme.” diyor.

Bugün size sabrıyla, dürüstlüğüyle tanıdığım bu güzel insanı tanıtmak istedim.

Aysen Çolak Kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1987 yılı mezunuyum. 1995 yılından itibaren danışmanlık yapıyorum. Ayrıca Sağlık Meslek Lisesi Ebe-Hemşirelik mezunuyum. Beslenme konusunda birçok alanda eğitimli sertifika programlarım mevcuttur.

Ülkemiz insanının diyete bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz insanı artık sadece zayıflamak için diyet yapmıyor, “Sağlıklı yaşam ve beslenme biçimim ne olmalı?” diye ciddi çaba sarf ediyor. Yani, insanoğlu gelişen dünyayla birlikte “Sağlığımı nasıl korurum?” diye bakıyor artık.

Uzun yıllar bu mesleğin içindesiniz diyet anlayışımızda geçmişle bugün arasında değişiklikler var mı?

Öncelikle belirtmek isterim, 29 yıldır bu mesleğin içindeyim. Her zaman meslek hayatımda temel ilkem, insan sağlığını korumaktır. Yani bir hastayı takip etmeye başlarken kişinin hastalığı varsa ona yönelik çalışma programlamaktır. Diyet denilince insanlar zayıflama anlıyor, buna çok üzülüyorum. Çünkü verilen emek aslında yaşam biçimi olmalı ki kalıcılığı olsun. En önemlisi; kişinin biyokimyası ve alışkanlıkları doğrultusunda kişiye özgü beslenme programı olmalıdır.

Şok diyetler ve detoxlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Detox, bir zayıflama yöntemi değil; sadece yiyecek ve içeceklerin bıraktığı toksini ve vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur.

Kilo yönetiminde ise, vücudun durağan olduğu dönemde maksimum 3 gün olmak koşuluyla uygulanır. Asla uzun vadede kullanılmaması gereken bir yöntemdir.

Kilo verme sürecinin uzun olması özellikle kadınları bu yönteme itiyor. Sosyal medyada birçok reklamı yapılan ürünler var. Bu konuda bir yaptırım olması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Beslenme alışkanlıklarının uzun vadede değişimi ile verilen kilolar daha rahat korunmaktadır. Sosyal medyadaki bu detox ürünlerine Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın belli denetimlere, belli şartlara tabii tutması gerekiyor. Piyasaya çıkacak ürünün bir denetim komitesinden geçmesi kesinlikle şart.

Diyet programıyla birlikte hastalarınıza aktivite olarak ne önerirsiniz?

Beslenme programı zayıflamaya yönelik ise önce diyete bir süre devam edilmeli. Fakat vücut başlanan kaloriye direnç gösterdiğinde aktivite olarak yürüyüş, yüzme, hatta günlük adım sayısı takibi yapılabilir. Yani, ideal kiloya yaklaştıkça sporla desteklemek faydalıdır vücudu ama başlanan sporun da devamı şart.

Neden pasif jimnastik?

Pasif jimnastik yorucu değil, terletmiyor yani çok kolay bir program. Fakat pasif jimnastik kilo verdirmiyor, sadece şekillendirme özelliği var.

Kadınlar mı daha zor diyet yapıyor, erkekler mi?

Tecrübelerim diyor ki; bu konuda erkekler daha iyi performans gösteriyor kadınlara göre. Çünkü kadınlar daha zor adapte oluyor bu işe kendilerini daha rahat erteleyebiliyorlar. Bugün yiyeyim, yarın başlarım gibi…

Hastalarınızın yüzde kaçı verdiği kiloyu geri alıyor?

Hastaların 2005 yılı öncesinde verdiği kiloları koruma oranı %20 civarındaydı, son 10 yılda ise %50 oranında. Fakat şimdi sağlıklı beslenmeyi tüm hastalarıma koruyucu hekimlik şeklinde kabul ettirmek için emek veriyorum. Yani kilo verip kurtulmak değil, yaşam tarzı olarak düşünülmesini ön görüyorum.

Ev hanımları mı, çalışan kadınlar mı diyet uygulamada başarılı?

Buna bu tür bir ayrım yapmayalım, çünkü bu konuda bilinçli davranmayı öğrenen her kişi başarılı oluyor.

Kadınların kilo vermekteki nedenlerini sıralasak ilk üç şık ne olur?

1) Estetik

2) Toplumsal baskı

3) Sağlık

Kilo vermek mi zor, korumak mı?

Aslında kilo vermek; alınan kalorinin harcanandan az olmasıdır. Kilo korumada da bunu eşitlemek lazım. Fakat genelde kişilere kilo korumak daha zor geliyor. Bunun için kişi kendi vücut yapısını kabullenip, beslenme şeklini yaşam tarzı yaparsa sorun ortadan kalkar.

Son olarak kilo vermek isteyenlere ne söylemek istersiniz?

Unutmayalım ki bu işin mucizesi yok, mucize kişiye ait.

X