"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Erkek yapar kadın asla!

Güzin Abla

Kadıköy'den Suçlu Ben miyim?

GÜZİN Abla, 34 yaşında, başından iki acı evlilik geçmiş, her ikisinde de aldatılıp terkedilmiş, iki evlat sahibi bir kadınım. Çocuklarıma bakmak için canımı dişime taktım çalışıyorum. Allah'a şükür kimseye muhtaç değilim. Babalarından da beş kuruş almıyorum. Yaşadığım haksızlığı size yazmak istedim. Erkeklerle kadınların eşit olduğunu söyleyenlere inanmayın. İstedikleri kadar TV'ye, dergiye, gazeteye çıkıp büyük laflar etsinler. Böyle düşünüp, böyle söyleseler de inanmayın. Gerçekle karşılaşınca yüzleri hemen değişiveriyor. Beni seven, değer veren, hoş tutan bir erkekle beraberim. İkimiz de bekarız ve evlenmeden yaşamayı düşünüyoruz. Herkes karşı çıkıyor. Ailem bile günah işlediğimi söylüyor. İkimizin de evlilikten ağzı yeterince yanmış. Çocuk da istemiyoruz. O halde ne diye evlenelim? Birlikte mutlu olduğumuz kadarıyla yaşar, birbirimize mutluluk vermemeye başlayınca da ayrılırız. İşte o kadar! Kime ne bundan?

Bu bir suç mu? Asıl suçlu olan iki kocam hiç suçlanmadı. Hatta bana, erkektir yapar, dediler. Sabretmem gerektiğini söylediler. İşte toplum bu kadar acımasız Güzin Abla. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

GERÇEKTEN de istediğimiz kadar ileri görüşlü olduğumuzu iddia edelim yine de toplum olarak, evlilik dışı beraberliği burun kıvırmadan, suçlamadan kabullenemiyoruz. Erkek açısından bu ilişki daha rahat kabul ediliyor da iş kadına geldi mi dediğin gibi, başta aileleler olmak üzere, hemen herkes, kadının namusunu korumaya çalışıyor. Aslında yaşadıkların seni kırmış, üzmüş kızım.

Haklısın da. İki kötü tecrübe sana yetmiş de artmış bile. Ancak çocukların da var. Eğer bu genç adamla her konuda anlaşıyorsan, neden bir gün evliliği düşünmeyeceksin ki?

Bu beraberliğinizi bir tür evlilik gibi kabul edebilirsiniz. Anlaştığınıza göre evlenebilirsiniz de.

Daha ileri yaşlarda başını dayayacak bir omuz arayabileceğini unutma. Bu da sonuçta eşininki olacaktır. Yine de bu hayat senin, sen karar vereceksin. Ama çevrendeki bu tepkilere de göğüs gereceksin o zaman.

X