Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erkek erkeğe açık görüşme

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1999 - 00:01

  Kurban Bayramı'nda Bayrampaşa Cezaevi'nde izdiham oluyor diye kadınlar açık görüşmeye alınmadı. Mahkûmlar, erkek erkeğe bayramlaştı.

  Bayrampaşa Cezaevi'nde akıl almaz bir uygulama yapan yönetim, Kurban Bayramı'ndaki açık görüşü erkekler matinesine çevirdi. Bayram süresince kadınların alınmadığı açık görüşte, mahkûmlar yakınlarıyla erkek erkeğe bayramlaştılar. Cezaevi yönetimi, bu kararı mahkûmların rızasıyla, izdihamı önlemek amacıyla aldıklarını söylediler.

  Bayramları zehir oldu

  Tamamı erkek 2 bine yakın tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Bayrampaşa Cezaevi yönetiminin, kadın mahkûm yakınlarına bayram görüşü yaptırmaması mahkûmlar arasında huzursuzluğa yol açtı. Bayramda eşleri, anneleri, kızlarıyla hasret gideremeyen mahkûmlar, açık görüşü ‘Eziyet’ olarak değerlendirdiler.

  Tepki gösterdiler

  Cezaevinin, bayramdan sonraki ilk pazartesi günü kadınlar için ayrı bir açık görüş yapma kararına da tepki gösteren mahkûmlar, ‘‘Anamız, bacımız, eşimiz burnumuzda tütüyor. Bayram günlerindeki açık görüşü kadınlar için yapabilirlerdi. Şu mübarek günde, yüzlerini görüp, bağrımıza basardık. Hiç olmazsa, erkek açık görüşü biter bitmez onların görüşünü başlatsalardı. Pazartesi günü hayat normale dönecek. Kadınlarımız, cezaevine gelmek için trafikte perişan olacaklar. Bu iş, idari tatil süresinde bitirilmeliydi’’ dediler.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı