Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erkek egemen işte kadına kariyer zor

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  09 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2012 - 22:17

  Bir AB projesi kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği’ raporunda, erkek egemen işlerde kadınların yüksek kademelere gelmesinin çok zor olduğu belirtildi. Rapora göre çare, eşit işe eşit ücret ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığından kaçınılması...

  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın AB Eşleştirme Projesi kapsamında hazırladığı, “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” raporunda, tarihi sebepler ve sosyal kurallar nedeniyle birçok meslekte cinsiyet ayrımı yapıldığı belirtilerek, “Erkek egemen işlerde kadınların yüksek kademelere gelmeleri çok zor” tespitinde bulunuldu. Raporda, “Kadınlar hemşirelik yapar”, “Erkekler asker olur” gibi kalıplaşmış önyargıların işgücü piyasasında kadınlara olan talebin önüne geçtiği, bunun önlenmesi için de eşit işe eşit ücret ödenmesi ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığından kaçınılması gerektiği vurgulandı. Cinsiyet temelli iş ayrımının toplumsal cinsiyet eşitliğine engel oluşturduğu belirtilen raporda şu tespitler yapıldı:

  Politikalar gözden  geçirilsin

  “Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için çeşitli insan kaynakları politikalarının gözden geçirilmesi daha büyük ekonomik verimlilik sağlayacak. Mesleki toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin önyargılar kadınların kariyerlerinde ilerlemesinin önünde büyük bir engeldir. Bu da çalışanların cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa uğramalarına neden olabilir. Aileye ilişkin kalıplaşmış yargılar da çalışma hayatında önemli etkiye sahiptir. Bu durum işe giriş sürecinde ve istihdamda toplumsal cinsiyet eşitsizliği yaratır.”

  Yükselmek zor

  “Tarihi sebepler ve sosyal kurallardan dolayı birçok meslekte toplumsal cinsiyet ayrımı bulunmaktadır. Erkek egemen işlerde kadınların yüksek kademelere gelmeleri çok zordur. Ayrıca kadınlar, genellikle hiçbir sosyal güvenceleri olmadan ya da ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyorlar. Eğitimli kadınlar toplum içindeki sosyal normları değiştirerek, kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın azaltılmasını da sağlayacaktır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı