Erkek çocuk için ne yapmalı?

04 Aralık 2009 - 10:23Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 16:27

Cinsiyet belirleme üzerine yapılan bir araştırma erkek çocuk sahibi olmanın yolunu buldu...


Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan, anne adaylarına kız ya da erkek çocuk isteyip istemediklerini soran jinekologlar tarafından, Çin takvimine göre annenin yaşı ve gebe kaldığı ayın bebeğin cinsiyeti üzerindeki etkileri konusunda bilgi verildiğini söyledi.

Demirhan, birçok kadın doğum uzmanının tavsiye etmesine karşın bu takvimin açıklanabilir bir bilimsel izahının bulunmadığını ifade etti.

Annenin gebe kaldığı ay, yaşı, bazı çevresel faktörler ile alkol ve sigara kullanımının cinsiyet üzerine etkisi ve önerilen Çin takviminin doğru olup olmadığını ortaya çıkarmak için çalışma başlatıklarını belirten Demirhan, “Bu kapsamda ÇÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na gelen 2 bin 155 anne adayı ile fakültenin Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Genetik Ünitesinde amniyosentez ile bebeğin doğum öncesi cinsiyet tayini ve anket çalışması yaptık” dedi.

Demirhan, araştırmada, anne adaylarının hamile kaldıkları ayın bebeğin cinsiyeti üzerinde Çin takvimi ile ilgili herhangi bir ilişki bulunmadığının ortaya çıktığını ifade etti.

Araştırmada, eylül dışındaki diğer aylarda istatistiksel olarak herhangi bir fark gözlenmediğini kaydeden Demirhan, şöyle konuştu:

“Ancak, eylül ayındaki erkek-kız oranı diğer aylara oranla oldukça yüksek bulundu. Eylül dışındaki diğer aylar esas alındığında, erkek-kız oranı yaklaşık bire bir çıkarken (yüzde 50,5 erkek ve yüzde 49,5 dişi), bu oran eylül ayında erkek cinsiyeti yönünde yaklaşık iki katına yakın bir oranda saptandı (yüzde 64,2 erkek ve yüzde 35.8 dişi). Bu durum, eylül ayında hamile kalan annelerin erkek çocuğa sahip olma şanslarının yaklaşık iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.”

BİYOLOJİK RİTMİN ETKİSİ

Demirhan, eylül ayında “sıcaklık düşüşü, gün uzunluğunun azalması ve yağışların başlaması” gibi mevsimsel değişikliklerin insanın biyolojik ritminde değişiklik yarattığına dikkati çekerek, “Mevsimsel ritm canlılarda seks oranını etkilemektedir. Biyolojik ritmde oluşan değişimin, Y kromozomu taşıyan spermin daha hızlı hareketine, dolayısıyla erkek cinsiyet oranın artmasına neden olduğu söylenebilir” dedi.

Demirhan, annenin kaldığı ev, yayla ve yazlık, alkol ve sigara alışkanlıklarının bebeğin cinsiyeti üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
 • serhat karabulut 26.11.2009 12:55:46
  erkek çocuk için bu kadar uğraşmayın,doğanın sağlıklı olmasına dua edin,şükredin.ya çoğunluk erkek olsaydı,büyüdüklerinde sorun başlardı eş bulamazlar ya sonra ......
 • star dust 26.11.2009 12:46:24
  Çinde tek çocuk yasagı ve erkek çocuk merakı yuzunden kız oldugu anlasılan bebekler kurtaj edildi ve boylece yakında genc erkekler ile kadınlar arasında büyük fark olusacak. Bu da dengeyi bozacak. doganın dengesini heryerden bozduk bir cinsiyet kaldı
 • yalçın karayılmaz 26.11.2009 12:36:35
  İLK ÇOCUĞUM KIZ OLDU, ÇOK DA GÜZEL BİR BEBEK.İKİNCİNİN ERKEK OLMASINI İSTERİM.BU YÜZDEN EYLÜL OLAYINI AKLIMIN BİR KÖŞESİNE YAZAYIM BARİ...
 • ayhan bal 26.11.2009 12:32:23
  ilahi, sağlıklı ve hayırlısı ne ise olsun. Daha başka ne ister anne babalar.<br>
 • filiz yiğit 26.11.2009 12:04:02
  ayy bu nee yaaa erkek çocuk için sadece eylülümü beklicesss....
 • Ali Osman ISIKCILAR 26.11.2009 11:59:37
  Eger cinsiyet tayini mumkun olsaydi, geri kalmis ulkelerde nufus artisi bu derece olmaz, yoksullukla insan kalabaligi atbasi gitmezdi. Egitimsiz yoksul toplumlar sadece erkek cocuk uretip kendi nesillerini tuketirlerdi. Kimbilir belki de Dunya biraz rahatlardi o zaman...
Sayfa Başı
Haberlerkpss sonuçları ne zaman açıklanacakÖSYMözel harekatözel harekat sonuçlarıözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkuru