"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Erkek arkadaşım evlilikten korkuyor

Sevgili Güzin Ablacığım, ne olur bana da yardım et. şu anda o kadar büyük bir çıkmazdayım ki anlatamam.

Ben iki üniversite bitirmiş maddi durumu oldukça iyi bir kızım. 6 ay önce, okuduğum üniversiteden biriyle tanıştım. Beni ilk gördüğünde aşık olduğunu söyledi. Zamanla ben de onu sevmeye başladım.
Ancak ilişkimiz ciddiye gitmeye başlayınca benim zengin olmamı bahane etmeye başladı. “Sen zenginsin ben ise zor geçinen biriyim” diyor. “Evlenmemiz mümkün değil. Zaten beni evlilik korkutuyor...”  dedi.
Kısacası arkadaş olarak kalmamızı istiyor. Birbirimizi seviyoruz ama evlenirsek mutsuz olacağını söylüyor. Ben de zamana bıraktım, oysa eminim ailem de onu çok sevecektir, ama ona bunu inandıramıyorum. ıçinde bulunduğu maddi durum nedeniyle evlenmeyi düşünmediğini, çevresindeki evlilikler yüzünden evlenmekten korktuğunu, söylüyor. Oysa ben onun için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırım. Ne olur bana bir fikir ver. Onu kaybetmek istemiyorum. Ne yapayım?
? Rumuz: Düzen
Sevgili kızım, bu erkek arkadaşının tutumu bana bir süre önce hipnoterapi uzmanı dostum, sevgili Dr. Ofelya Cabral’ın yolladığı bir masalı anımsattı...
Bu Hint masalına göre, “Kedi korkusundan devamlı endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Büyücünün biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, bu kez de köpekten korkmaya başlar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, bu defa avcıdan korkmaya başlar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür. Ve der ki, “Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir farenin yüreği var. O yüzden sana yardım edemem.”
Bu masalda ders alınacak çok şey var elbette...
Ünlü yazar Shakespeare, “İnsanların çoğu sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için. Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için. Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.” demiş... Kısacası böyle cesaretsiz insan, değil evlilik, hayatta hiçbir alanda başarılı olamaz... İyisi mi, bırak o kendi korku ve endişeleriyle yaşayadursun.

Kız kardeşimle eşim, gözümün önünde cilveleşiyorlar

Sevgili Güzin ablacığım; ben 28 yaşında 4 senedir evli bir kadınım. Biz eşimle severek evlendik ama içimi kurt gibi kemiren bir duygu beni mahvediyor. Eşimle kız kardeşimin arasında bir yakınlık olduğundan şüpheleniyorum.
Eşimle evlenmeden, 2 senelik bir arkadaşlığımız vardı. Tanıştıktan bir süre sonra onu kız kardeşimle de tanıştırdım. Daha sonra evlenmeye karar verdik.
Benim kuşkularım evleneceğimiz sene başladı. Sevdiğim adamı uzun bir süredir görmemiştim. Bir çay bahçesinde buluşmaya gittiğimde yanımda kız kardeşim de vardı. Hal hatır sorduktan sonra, benim yüzüme bile bakmaz oldu. Kardeşimle ilgilendi.
Sonunda biz evlendik. Bir gün eşim bana çok zayıf olduğumu, biraz kilo almamı söyledi. Ben de sordum “Kaç kilo almalıyım sence?” , “ışte kız kardeşinin fiziği gibi olsan, iyi olur.” dedi...
Eşim oldum olası, kız kardeşimi kusursuz bir kadın olarak görüyor. Ne zaman hep beraber çarşıya gitsek, eşimle yan yana yürüyemeyiz. Bir şekilde kız kardeşim hep aramızdadır. Eşim, kardeşimin bir dediğini iki etmiyor
Bakıyorum aynı ortamda olunca el kol şakaları yapıyorlar. Gözümün önünde birbirlerine cilve yapıyorlar. Kimseye bir şey diyemiyorum. Lütfen bir akıl ver, bir yol göster...
? Rumuz: Tek çarem sensin

Sevgili kızım, eğer abartmıyorsan kız kardeşinle eşinin arasında ciddi bir şey yoksa bile, eşinin ona karşı bir hayranlığı var, demek ki. Bu hayranlığın altında mutlaka rahatsız edici bir şeyler arama. Belki de sırf senin kardeşin olduğu için, onu seviyor, ilgi gösteriyordur.
Ancak anlayamadığım bir şey var. Hem kız kardeşinle eşinin arasında bir yakınlık olmasından kuşkulanıyorsun, hem de kız kardeşin her an her dakika yanınızda.
Madem aklına böyle bir şeyi takmışsın. Ki umarım seninki sadece kıskançlık ve kuşkudur. O zaman biraz mesafe koy aranıza. Kardeşinin her an yakınınızda olması doğru değil.

X