Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erkeğin ibadeti kadınınkinden daha mı değerli

  Hürriyet Haber
  31 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ağustos 2006 - 00:28

  Kabe’nin avlusunun kadınlara kapatılması tartışmasına katılan Hatun el-Fassi, birçok konuda haksızlığa uğradıklarına işaret etti "Erkeğin ibadeti kadınınkinden daha mı değerli" diye sordu.

  MÜSLÜMANLARIN en kutsal mekanı olarak kabul edilen Kabe’nin avlusunun kadınlara kapatılması tartışmasına ülke içinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

  Suudi yazar ve tarihçi Hatun el-Fassi, Suudi yetkilileri eleştirdi ve camilerde kadınların tacize uğradığına dikkat çekti ve şu soruyu sordu: "Erkeklerin ibadeti kadınların ibadetinden daha mı kıymetli?"

  KARAR KADINA KARŞI

  Kabe’de tavafın kadınlara yasaklanması fikrinin kadınlara danışılmadan tartışılmasına tepki gösteren Hatun, yetkililerin bu düşünceden vazgeçmesini istedi. Hatun böyle bir kararın sadece İslam’a karşı alınmış bir karar değil ayrıca kadınların duygularına alınmış bir karar olarak algılanacağını ifade etti.

  Kadınların Kabe’de tavaf etmeye hakkı olduğunu ısrarla savunan Suudi yazar, Müslümanlığın ilk yıllarından bu yana hiçbir dönemde kadın ve erkeğin Kabe’yi tavafla ilgili olarak ayrıcalığa tabi tutulmadığını hatırlattı. Hatun, İslam dininin kadın ve erkeğe indirildiğine de işaret ederek, erkeklerin ibadetinin kadınlardan daha mı değerli olduğunu sordu.

  KISITLAMA VAR

  Suudi yazar ayrıca kadınların bir çok kısıtlamaya uğradığını dile getirdi. Medine’de Hazreti Muhammed’in mezarının bulunduğu Ravza-i Mutahhara’ya kadınların günde sadece birkaç saat girebilmesine izin verildiğine dikkat çeken Hatun, erkeklerin ise günün diğer saatlerinde rahatça ibadet edebildiklerini söyledi. Hatun, kadınların peygamberin mezarına bakmasının yasak olduğunu ve sadece bakmadan önünden geçmelerine izin verildiğini dile getirdi. Aynı kısıtlamaların Halife Hz. Ebu Bekir ve Ömer’in mezarları için de geçerli olduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı