Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erkan Mumcu: Dokunulmazlık sınırlanmalı

  ANKARA (A.A)
  08 Şubat 2006 - 14:27Son Güncelleme : 08 Şubat 2006 - 14:27

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, “Siyasete itibar kazandırmak istiyorsak, yapmamız gereken işlerden biri de mal bildirimi şeffaflığının yanı sıra dokunulmazlığı sınırlandırmaktır” dedi.

  Partisinin grup toplantısında konuşan Mumcu, mal varlığına ilişkin tartışmaların 3 haftadır kamuoyunu meşgul ettiğini hatırlattı. Bu tartışmaların ANAVATAN ve CHP tarafından başlatılmadığını, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bir partinin genel başkanının mal varlığını açıklamasıyla başladığını belirten Mumcu, “İktidar çevresi bu konudaki bazı gerçekleri gözden kaçırmaya çalışıyor” diye konuştu.

  Mal varlığı sorununun kişisel açıklamalarla çözülemeyeceğini ifade eden Mumcu, AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır'ın konuya ilişkin verdiği kanun teklifinin yasalaşmasıyla çözülebileceğini kaydetti.
  Söz konusu teklifin yasalaşmasına açık olarak destek vereceklerini belirten Mumcu, “Bu teklif, istenirse 15 dakikada yasalaşabilir. 3 haftadır kamuoyunu meşgul eden sorun çözülmüş olur” dedi.

  Hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalamayacağını ifade eden Mumcu, ”Lafı evelemeye-gevelemeye gerek yok. Mal varlığını herkes açıklasın, bunu reddeden var mı? Ama gerekli düzenlemeyi kim yasalaştıracak” diye konuştu.
  Haksız mal edinimlerinde dokunulmazlık zırhıyla kimsenin korunmaması gerektiğini ifade eden Mumcu, şöyle devam etti:

  “Siyasete itibar kazandırmak istiyorsak, yapmamız gereken işlerden biri de mal bildiriminin şeffaflığının yanı sıra dokunulmazlığı sınırlandırmaktır. Herkes hesap verebilir duruma getirilmelidir. Asıl mesele devlet bütçesiyle iş yapanların dokunulmazlığının kaldırılmasıdır. Milletvekili veya memur olmaya mani haller, suçlar bellidir. Bu tür suçlamalarla muhatap olan herkesin yargı karşısında ifade vermesinde, parlamentonun müsaadesine gerek olmamalıdır. Bu yöndeki düzenlemeye 'hayır' diyen AK Parti Hükümeti, gerekçesini izah etmesi gerekir. Hiçbir şeyi saklayamazsınız. Eninde sonunda ortaya çıkacaktır.”

  KARİKATÜR KRİZİ

  ANAVATAN lideri Mumcu, Danimarka ile 22 ülkede yayınlanan karikatürlere ilişkin değerlendirmesinde de “dünyanın ve insanlığın çok büyük bir provokasyon ve kışkırtmayla karşı karşıya olduğunu” söyledi.
  Bütün dünyanın, dikkatli, sağduyulu ve akılcı davranması gerektiğine dikkati çeken Mumcu, “Kışkırtma, hiç şüphesiz tasarlanmış bir planın parçasıdır. Hedeflenen şey, İslam ve Hristiyan dünyasının karşı karşıya getirilmesidir” dedi.
  “Dünya Müslümanlarını, en hassas konularından kışkırtılarak gösterecekleri tepkiler üzerinden idare etmeye teşebbüs edildiğini” ifade eden Mumcu, şunları söyledi:

  “Asıl hedef, Müslümanlar değil, Hıristiyanlardır. Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında kurulacak diyalogun önünü baştan kapatmak, diyalog yerine husumetler yerleştirmek istiyorlar. Sağduyulu, soğukkanlı, dikkatli olunması sadece bizim değil, belki bizden fazla Batı ve Hristiyan toplumlarındır. Bu provokasyonun arkasında dünya geleceğini çatışmada arayan hastalıklı bir zihniyet vardır. Bu zihniyet, kendi varlığını hasım ilan ettiği bir başkası üzerinden tanımlamaya alışmış zihniyettir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı