Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Tatil için tur ilanlarına iyi bakın, hakkınızı arayın

Erkan ÇELEBİ

Türk seyahat acenteleri de Avrupa'nın önde gelen tur operatörlerinin pazarlama sistemini Türkiye'ye taşıdı. Acentelerin verdiği ilanlarda, konaklanacak tesisle ilgili her türlü ayrıntı yer alıyor. Acenteler ayrıca, tatilde verilen hizmetten memnun kalmayanlara ücret iadesinde bulunmayı da taahhüt etmeye başladı.

Türk tüketicileri de artık konaklayacağı tesisin denize uzaklığından kalacağı odada saç kurutma makinesinin bulunup bulunmadığına kadar bir çok ayrıntıyı önceden bilerek tatile çıkabilecek. TUI, Neckermann gibi Avrupa'nın önde gelen tur operatörlerinin pazarlama sistemini örnek alan bazı Türk seyahat acentelerinin gazetelere verdiği ilanlarda pazarlanan tesislerin tüm özellikleri yer alıyor. Ayrıca, tatil sırasında verilen hizmetten memnun kalmayan tüketicilere, ücret iadesi talebinde bulunma hakkı da tanınıyor.

Bazı Türk seyahat acenteleri, Avrupa'da bastırdıkları kataloglarla dünyanın dört bir yanındaki turistik tesisleri pazarlayan tur operatörlerinin bu uygulamasını Türkiye'ye adapte etti. Bu tur operatörlerinin kataloglarında yer alan turistik tesislerle ilgili ayrıntılı bilgiler, şimdi seyehat acentelerinin gazetelere verdiği ilanlarda yer alıyor. Gazete ilanlarında yer alan tesislerle ilgili bu bilgiler arasında, odada televizyon, klima, mini bar, saç kurutma makinesi, plaj havlusunun bulunup bulunmadığından, tesiste golf sahası, tenis kortu, güzellik merkezi, disko, canlı müzik, atçılık, dalgıçlık gibi aktivitelerin de olup olmadığı yer alıyor. Ayrıca, tesise konaklayanların evcil hayvanlarıyla birlikte gidip gidemeyeceği de bu tabloda bulunuyor.

PARA İADESİ

Seyahat acentelerinin başlattığı bir diğer yeni uygulama da, verilen hizmetten memnun kalmayan tatilcilere para iadesinde bulunulması... Tüm TURSAB üyesi seyahat acentelerinin de uygulamaya hazırlandığı bu sisteme göre tüketici, ilanda yer alan tesisin özelliklerinden her hangi birinin eksik olması ya da verilen hizmetten memnun kalmaması halinde, firmadan kaybının telafi edilmesini talep edebiliyor. Yapılacak para iadesi de TURSAB'ın'ın belirlediği çizelgeye göre gerçekleştiriliyor.

Bunun sonucunda tüketiciler şayet, dört yıldız diye üç yıldızlı otelde konaklatılırsa, rehberin sorumsuzluğu yüzünden tatili zehir olursa, çifte rezervasyon nedeniyle açıkta kalırsa, vaadedildiği halde odasında saç kurutma makinesi ya da plaj havlusu bulunmuyorsa, tatil için ödediği bedelin bir kısmını geri alabiliyor.

Böylece, farklı bir yerde konaklama yaptıran acente, uzaklığa göre tatil bedelinin yüzde 10'u ile yüzde 25'ini geri ödeyecek. Vaadedilen odadan başka bir odada konaklayan, yüzde 5 ile yüzde 30 oranında iade alabilecek. Odada banyo ve tuvalet yoksa yüzde 25, balkon bulunmuyorsa yüzde 10, kalorifer yanmıyorsa yüzde 20 iade talep edilebilecek. Yetersiz temizlik için yüzde 10, havuzunun kullanılamaması için yüzde 25, yetersiz yemek için de yüzde 20'lik iade söz konusu olacak.

İADE YAYGINLAŞACAK

Arkadaşımız Zeliha Aslan, bu uygulamayı Türkiye'de başlatan seyahat acentelerinin yöneticileriyle görüştü. Yetkililer, ‘‘TURSAB, bir liste hazırladı ve burada hangi hizmet eksikliğinde ne kadar ücret iadesi yapılması gerektiğini belirledi. Bu yıllardır eksikliği olan bir şeydi. Biz de bu kadar şeffaf bir liste varken buna uymak istiyoruz. Bunu uygulayacağımıza da müşterilerimize söz veriyoruz’’ dediler.

Yetkililer, diğer firmaların da bu listeyi uygulamaları gerektiğini belirterek, ‘‘Şu anda bunu Türkiye'de sadece bir firma uyguluyor. Ancak, sektörün gelişmesi için tüm seyahat acentalarının bunu uygulaması gerekiyor. Tüketiciler artık çok bilinçlendi. Herhangi bir olumsuzluk durumunda hemen şikáyet ediyor. Ancak çok basit önlemlerle çözülebilecek olaylarda sorun büyütülüyor. Mutsuzluk durumunda uçak parasına varıncaya kadar talep edilebiliyor. TURSAB'ın bu listesinde, hangi hizmet için ne kadar para iadesi yapılacağı açıkça belli. Ayrıca sorun, seyahat acentasından mı yoksa otel ya da uçak firmasından mı kaynaklanıyor kolayca belirlenebiliyor. Böylece, acenta da iade edilen bedeli otel ya da uçak şirketinden talep etme hakkı doğuyor’’ dediler.

X