Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Sanal alışverişte 24 ay taksit dönemi

Erkan ÇELEBİ

KOÇFİNANS'ın mağazalarda taksitle alışverişe olanak sağlayan Akıllıkart'ı eylül ayından itibaren Kangurum.com.tr'da yer alan 48 sanal mağazanın tümünde kullanılmaya başladı. Böylece, Türk tüketicileri internette 2 aydan 24 aya kadar taksitle alışveriş yapma olanağına kavuştu.

TÜRKİYE'de ilk defa bir e-ticaret sitesinden kredi kartı dışında başka bir ödeme aracı kullanılmaya başlandı. Koçfinans'ın mağazalarda taksitle alışverişe imkan sağlayan Akıllıkart'ı eylül ayından itibaren sanal mağazalarda da geçerli bir ödeme aracı oldu. Böylece, Türk tüketicileri internette taksitle alışveriş yapma imkanına kavuştu.

Bunun sonucunda, Akıllıkart'la Kangurum.com.tr'da yer alan 48 sanal mağazanın tamamında 2 aydan 24 aya kadar taksitle alışveriş yapılabiliyor. Koçfinans, Koçsistem ve Kangurum şirketlerinin işbirliğiyle başlatılan bu yeni uygulama, internet kullanıcılarına güvenli ortamda taksitle online alışveriş imkanı sağlıyor.

BİR TUŞLA TAKSİT

Bu da internet kullanıcılarının, bir tuşa dokunarak, oturduğu yerden mutfak alışverişini Migros'tan, otobüs biletini Varan'dan, tişörtünü Lc Waikiki'den, doğum günü pastasını Divan'dan, buzdolabını Arçelik'ten, traş makinesini Braun'dan, databank'ını Casio'dan, halısını Gümüşsuyu'ndan, mobilyasını Tepe Mobilya'dan, yemek takımını Güral veya Kütahya porselenden, çatal bıçak takımını da Jumbo'dan taksitle almasını sağlıyor. Müşteriler ayrıca bilgisayardan, oyuncağa fotoğraf makinesinden, DVD filmine kadar birçok ürünü de Kangurum'daki mağazalardan sipariş edebiliyor.

Arkadaşımız Zeliha Aslan'ın yaptığı incelemeye göre, siparişleri taksitlendirmek için Kangurum'daki ‘‘kasaya git’’ butonunu ya da ‘‘siparişi bitir’’ seçeneğini tıklamak gerekiyor. Kullanıcıların karşısına ödeme şeklini belirleyen bir ekran çıkıyor. Müşterilere ödemenin Visa-mastercard ya da Akıllıkart'la yapmalarına imkan sağlayan üç ayrı seçenek sunuluyor. Kullanıcı bu ekrandan istediği ödeme aracını seçerek, işlemine devam edebiliyor.

Akıllıkart'la Kangurum'daki sanal mağazalardan yapılan alışverişler, 24 aya kadar taksitlendirilebiliyor. Bu alışverişlerde, peşin fiyatına düzenlenen taksitli kampanyalarda vade farkı ödenmiyor. Ancak, kampanya dışı alışverişlerde sanal mağazalar, vade farkı uygulamasında bulunabiliyor. Müşteri, sanal mağazadan ihtiyacı olan ürünü seçtikten sonra, örnek ödeme planlarını inceleyip, bütçesine uygun olanı kendi belirleyebiliyor.

Koçfinans'ın tüketicilere sanal ortamda taksitle alışveriş imkanı sağlayan Akıllıkart'ı, kredi kartı alanında Türkiye'de ‘‘Smartcard’’ teknolojisini kullanan ilk kart olma özelliğini taşıyor. Akıllıkart, bir cep bilgisayarı gibi müşteriye ait bilgileri hafızasında tutuyor. Üzerinde bulunan çip sayesinde, müşteri ve işlemlerine ait bilgilerin yanısıra, kullanılabilir kredi limiti ve müşterinin gerçekleştirdiği son beş işlem hafızada saklanabiliyor.

Akıllıkart sahipleri, sanal mağazalardan yapacakları alışverişlerde de akıllıpuan kazanabiliyor. Her 1 milyon liralık alışveriş karşılığında 10 puan kazanan müşteriler, daha sonra topladıkları puanlara göre sanal ya da gerçek mağazalardan akıllı puan değerinin karşılığı olan bir ürünü seçebiliyor.

Ayakkabı alışverişine öğleden sonra çıkın

AYAK sağlığını korumanın yolunun, rahat ayakkabıdan geçtiğine dikkat çeken uzmanlar, tüketicileri ayakkabı satın alırken dikkatli olmaya çağırıyor.

Bilinçli Tüketim Kuşağının yayın organı ‘‘İspiyon’’ dergisinde tüketiciler, ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken kurallar konusunda uyarıldı. Buna göre, insan ayağının hacmi gün boyunca genişlediği için ayakkabı satın alırken öncelikle öğleden sonraki saatleri tercih etmek gerekiyor. Diğer kurallar şöyle sıralanıyor:

Ayakkabının ayağın doğal yapısına uygun olmasına dikkat edin. Yüksek ökçeli ayakkabılardan uzak durun.

Ayakkabıların tekleri arasında şekil bozukluğu, işçilik, renk ve boyut farklı bulunmamasına dikkat edin.

Ayak ile temas eden yerlerinde sentetik malzeme kullanılmadığından emin olun.

Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik maddelerden (PVC, kauçuk) üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıları tercih edin.

Fırınları önce denetti şimdi satmaya başlıyor

TEBA, yeni geliştirdiği ürünleri Türk tüketicilerine denettirdikten sonra piyasaya vermeye başladı. Türkiye’de yeni bir uygulama gerçekleştiren Teba, önümüzdeki sezon satışa sunacağı fırınlarla ilgili olarak Türk kullanıcılarının görüşlerini almak istedi. Bu amaçla, fırınları piyasaya vermeden önce ‘‘ev kullanım testi’’ uyguladı. Temmuz ayında başlayan İzmir ve İstanbul'da gerçekleştirilen ‘‘ev kullanım testi’’ kapsamında 20 büyük, 20 mini fırın olmak üzere toplam 40 fırın tüketicilere gönderilerek bir buçuk ay süreyle denemeleri istendi. Bu süre içinde fırınların bulunduğu evleri ziyaret eden TEBA yetkilileri, kullanıcıların önerilerini dinledi. Ayrıca yapılan anketle, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları, beklentileri saptandı. Ev kullanım testi konusunda açıklama yapan Teba yetkilileri, bu uygulamayla, tüketicilerin önerileri ve tercihleri doğrultusunda hareket ederek önümüzdeki sezon piyasaya ihtiyaca en iyi karşılık verebilecek ürünler sunmayı hedeflediklerini söylediler.

Cep faturalarına kredi dopingi

TURKCELL, fatura gecikmelerinden abonelerinin olumsuz etkilenmesini engellemek amacıyla iki yeni uygulama başlattı. E-fatura hizmetiyle aboneler, faturalarını normal dağıtım kanallarının yanısıra e-posta kanalıyla da alabilecek. Böylece, geç ulaşan faturalar yüzünden son ödeme tarihi kaçırılmamış olacak. E-fatura uygulamasından yararlanmak isteyen abonelerin, www.turkcell.com.tr sitesindeki formu doldurmaları gerekiyor. Turkcell aboneleri ayrıca, ekim ayından itibaren 200 milyon liranın üzerindeki faturalarını, banka kredisi kullanarak taksitle ödeyebilecek. Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, aboneler 200 milyon liranın üzerindeki faturalarda Yapı Kredi ya da Pamukbank'ın herhangi bir şubesine başvurarak kredi kullanabilecek. Abone daha sonra alınan krediyi, yaptığı anlaşmaya göre bankaya ödeyecek. Böylece aboneler Turkcell'in yüzde 8 oranında uyguladığı gecikme faizinden daha düşük faizle kredi kullanacakları için fazla etkilenmemiş olacak.

X