Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Pul ve değerli kağıt sıkıntısı

Erkan ÇELEBİ

DARPHANE, Maliye'den ödenek alamadığı için başta damga pulu olmak üzere bastığı değerli kağıtları iki aydır dağıtamıyor. Bunun sonucunda, elinde belge kalmayan trafik şube müdürlükleri ehliyet, nikah daireleri de evlilik cüzdanı yerine geçici belge düzenlemeye başladı. Sorunun, önümüzdeki günlerde pasaporta da yansıması bekleniyor.

MALİYE, posta bedelini ödemeyince, damga pulundan pasaporta, ehliyetten nüfus ve evlilik cüzdanına kadar basılan tüm değerli kağıt, Darphane'nin elinde kaldı. Darphane, bastığı değerli kağıtları, posta bedelini ödeyemediği için iki aydır dağıtamıyor. Bunun sonucunda, başta damga pulu olmak üzere ehliyet ve evlilik cüzdanında sıkıntı yaşanmaya başlandı.

Elinde belge kalmayan trafik şube müdürlükleri ile nikah daireleri, çareyi, ehliyet ve evlilik cüzdanı yerine geçici belge düzenlemede buldu. Dağıtım gerçekleştirilemediği taktirde sorunun, önümüzdeki günlerde pasaporta da yansıması bekleniyor.

BASIMINDA SORUN YOK

Arkadaşımız Lerna Asurluoğlu, okuyucularımızdan gelen yoğun şikayetler üzerine değerli kağıt basımını gerçekleştiren Darphane yetkilileriyle görüştü. Damga pulu, pasaport, nüfus ve evlilik cüzdanı gibi değerli kağıtların basımında herhangi bir sorunun yaşanmadığına da değinen Darphane yetkilileri, ‘‘Sorun basım aşamasında değil, dağıtım aşamasında yaşanıyor’’ dediler.

Basımını gerçekleştirdikleri bu değerli kağıtların art niyetli kişilerin eline geçmemesi için PTT'nin özel kuryeleri aracılığıyla sigortalı olarak gönderildiğine de işaret eden Darphane yetkilileri, ‘‘Bunun da maliyeti diğer posta gönderilerinin çok üzerinde oluyor. Bu da, dağıtım bedellerinin gönderinin değeri üzerinden belirlenmesinden kaynaklanıyor. Bu kağıtların değeri arttıkça, posta masrafı da artıyor. Masraf da, gönderinin yüzde 5'ini oluşturuyor’’ dediler.

TRİLYONLUK DAĞITIM

Değerli kağıtların dağıtımı için geçtiğimiz yıl sadece posta masraflarının 1 trilyon lirayı bulduğunu dikkat çeken yetkililer, bu yılın ilk yarısında bastıkları damga pullarının da ancak 20 trilyon liralık kısmını dağıtabildiklerini söylediler.

Yetkililer, ‘‘Maliye, dağıtım için iki aydır kaynak aktaramıyor. Bu yüzden damga pulu başta olmak üzere tüm bastığımız değerli kağıdın dağıtımını gerçekleştiremiyoruz. Sadece, Darphane'ye gelenlere elden teslimat yapabiliyoruz. Ancak bu da, İstanbul'a kurye gönderemeyen birçok ilde sorun yaşanmasına neden oluyor’’ dediler.

Maliye Bakanlığı'ndan iki aydır sürekli olarak değerli kağıtların dağıtılabilmesi için gereken ödeneğin gönderilmesi talebinde bulunduklarını ileri süren Darphane yetkilileri, ‘‘Bugüne kadar talebimizle ilgili olarak bir sonuç alamadık. Sorun ancak ödenek sağlanırsa çözülecek. Bastığımız değerli kağıt, dağıtıma hazır olarak bekliyor. Ödenek sağlanır sağlanmaz, dağıtım gerçekleştirilecek ve sorun giderilecek’’ dediler.

Telefonda indirim yurtiçini kapsıyor

TELSİM ve Motorola, düzenledikleri ‘‘sen ve ben’’ kampanyasından cep telefonu alanlara ikinci cep telefonu hediye ediyor. Bu iki telefonun birbiriyle yaptıkları görüşmelere yüzde 50 oranında indirim uygulanıyor. Ne var ki, bu indirim, sadece yurtiçinden yapılan görüşmelerde geçerli oluyor. Okuyucularımızdan Fatih Adanalı'nın başvurusu üzerine görüştüğümüz Telsim Halkla İlişkiler Uzmanı Peyman Ünalsın, ‘‘Fatih Adanalı, görüşmelerini Kıbrıs'ta yapmış. Kıbrıs'da yapılan tüm görüşmeler uluslararası serbest dolaşım kapsamına girdiği için, Türkiye'de uygulanan indirimlerden yararlanamıyor’’ dedi.

Telekom'a borcu olan yandı

ÖZELLİKLE resmi kurum ve kuruluşlardan alacaklarını tahsil etmekte bir hayli zorlanan Türk Telekom, artık borcunu ödemeyen abonenin peşine düşme kararı aldı. Telekom'dan yapılan açıklamada, faturada belirtilen borcun süresi içerisinde ödenmemesi halinde limit gözetilmeksizin telefonların görüşmeye kapatılacağını bildirildi.

Borcun ödenmemesi halinde yeni telefon talebinin de kabul edilmeyeceğini, borçlu kişinin adına kayıtlı diğer haberleşme araçlarının da görüşmeye kapatılacağı ifade edildi. Açıklamada, borçlulara son ödeme tarihinden itibaren her ay için ayrı ayrı yüzde 6 oranında gecikme bedeli tahakkut ettirileceğine dikkat çekilerek, fatura bedeline yapılacak itirazların da ödemeyi durdurmak için geçerli neden olmayacağı kaydedildi.

Firma borcunu ödemedi kargo mallara el koydu

İhlas Kargo, borcunu ödemeyen müşterisinden tahsilatı, taşıması için teslim edilen kargolara el koyarak gerçekleştirdi. İhlas Kargo ile borçlusunun arasındaki mali sorun, sipariş ettiği malı bir türlü alamayan Fatih Karamehmetoğlu'nu mağdur etti.

Okuyucularımızdan Fatih Karamehmetoğlu, Gülen Bilgisayar'dan ağustos ayında 1300 dolara bilgisayar malzemeleri aldı. Gülen Bilgisayar, malzemeleri Karamehmetoğlu'na ulaştırması için İhlas Kargo'ya verdi.

Ancak İhlas Kargo, firmanın kendisine borcu olduğunu ileri sürerek Karamehmetoğlu ve iki müşterinin malzemelerine el koydu.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz İhlas Kargo yetkilisi Murat Tat, sorunun, bilgisayar firmasının İhlas Kargo'ya ödemediği 1 milyar 600 milyon liralık borçtan kaynaklandığını söyledi. Tat, ‘‘Gülen Bilgisayar, bize olan borcunu yaklaşık iki aydır ödemiyor. Firmayı, borçlarını ödemeleri için sürekli uyarmamıza rağmen hiçbir sonuç alamadık.

Biz de bunun üzerine, firmanın, müşterilerine iletmemiz için bize teslim ettiği malzemelere el koyarak tahsil etmek zorunda kaldık’’ dedi.

X