Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Pavyoncu raconu Amerikalı'ya sökmedi

Erkan ÇELEBİ

AMERİKALI John McCabe, gittiği pavyonda iki bira için çıkarılan 267 milyon liralık hesaba itiraz edince, 489 milyon lira ödemek zorunda kaldı. McCabe'nin şikayeti üzerine, pavyonun turizm belgesi iptal edildi. Ayrıca, ödediği 489 milyon liranın da iade edilmesi sağlandı.

İKİ bira için çıkarılan 267 milyon liralık hesaba itiraz edince, 489 milyon lira ödemek zorunda kalan Amerikalı turist John McCabe, kendisine racon kesen gece kulübünden intikamını, turizm belgesini iptal ettirerek aldı. McCabe'nin şikayeti üzerine Yenikapı'daki Sanfort adlı gece kulübünün belgesini iptal eden Turizm Bakanlığı ayrıca, kredi kartından kesilen 734 doların da iade edilmesini sağladı.

Üç haftalık tatilini Türkiye'de geçirmek için İstanbul'a gelen McCabe, Sultanahmet'te tanıştığı bir Türk genciyle birlikte Yenikapı'daki Sanfort adlı gece kulübüne gitti. McCabe, içtikleri iki bira için 400 dolarlık (yaklaşık 267 milyon lira) hesabı görünce, itiraz etti. Bunun üzerine hesap, azalacağına daha da kabardı. Fatura 400 dolardan, 734 dolara çıktı. 50 doları nakit olarak alındı. 684 dolarlık bakiye de kredi kartından üç ayrı slip çekilerek tahsil edildi.

ŞİKAYET ETTİ

İki bira için 734 dolar hesap ödemek zoronda bırakılan McCabe, ertesi gün soluğu Turizm Bakanlığı'na bağlı İstanbul Turizm İl Müdürlüğü'nde aldı. Şikayet üzerine harekete geçen Turizm İl Müdürlüğü de İl Emniyet Müdürlüğü ve Fatih Kaymakamlığı'yla temas kurarak, gece kulübünün yetkililerinin ifadelerini aldırdı.

McCabe'nin başvurusuyla ilgili olarak arkadaşımız Zeliha Aslan İstanbul Turizm İl Müdürlüğü yetkilileriyle görüştü. Yetkililer, İstanbul'daki birçok gazino ve pavyonun bu yöntemle çalıştığına dikkat çekerek, ‘‘Bu tip işletmeler, Sultanahmet'te dolaşan elemanları aracılığıyla turistleri ağlarına düşürüyor. Kandırdıkları turistleri önce işletmelerine çekip, ardından kabarık faturaları ödemek zorunda bırakıyor’’ dediler.

Turistleri bu yöntemle dolandıran işletmelerin turizm belgelerini iptal ettiklerini de söyleyen yetkililer, ‘‘McCabe'nin şikayeti üzerine yaptığımız incelemenin sonucunda Yenikapı'daki Sanfort adlı işletmenin turizm belgesini iptal ettik. Ayrıca, kendisinden alınan paranın da iade edilmesini sağladık’’ diye konuştular.

Yenikapı'daki Sanfort adlı işletmenin yetkilileri ise, olayın Amerikalı turist McCabe'nin iddia ettiği gibi gelişmediğini ileri sürerek, ‘‘İşletmemizde bir bira 10 milyon liradan satılıyor. Sadece iki bira için bu miktarda faturanın çıkması mümkün değil. Ancak burası bir eğlence yeri. Konsomasyona çıkan bayanlara masasında şampanya ısmarlamış olabilir’’ dediler.

Otomobilinizin arka camını

sakın dikey olarak silmeyin

OTOMOBİLLERİN arka camı dikkatli silinmediği takdirde rezistansa zarar verebiliyor. Otomotiv firmaları da zarar gören rezistansları, kullanım hatasına bağlayarak garanti kapsamında değerlendirmeyebiliyor. Toyota, cam rezistansı arızalanan okuyucularımızdan Murat Koç'un arka camını değiştirmeye karar verdi. Değişim için 150 milyon lira talep etti. Görüştüğümüz Toyotasa yetkilileri, araçları yıkarken yatay olarak silinmesi gereken arka camların dikey olarak silindiğini, bunun da rezistans arızasına yol açtığını söylediler. Yetkililer, ‘‘Koç'un aracının da önce iki rezistan şeridinin daha sonra ise tamamının arızalanması, camın dış etkiye maruz kaldığını gösteriyor. Araçla birlikte verdiğimiz garanti kitapçığında da açıkça belirtilmiş olduğu gibi, dış etkilere maruz kalabilecek bütün cam yüzeylerinin, cam ısıtıcı rezistansının, boyalı yüzeylerin, döşemelerin, plastik yüzeylerin aşındırıcı, çizici ya da yüzeye zarar verici malzemelerle silinmesi, yıkanması ya da temizlenmesi durumunda garanti kapsamında işlem yapamıyoruz’’ dedi.

Egebank: Demirel'in odasına bile haciz için gittik

EGEBANK Genel Müdürü Cevdet Erkanlı, Hürriyet'in Tüketici Köşesi'nde yayınlanan ‘‘8 milyar dolar battı gitti, 80 milyon için için kapı kırdılar‘‘ başlıklı haberle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Egebank'ın borçlularına karşı farklı işlem yapmadığı savunulan Erkanlı'nın açıklamasında, ‘‘Eski sermayedar Murat Demirel'in evine ve kaldığı otel odasına haciz için gidilmesi de bunu gösteriyor’’ denildi.

Açıklamasında 2000 yılı içinde Egebank'ın toplam 252 trilyon liralık alacağının 33 trilyon liralık kısmını tahsil ve tasfiye edildiğine dikkat çeken açıklamada, şu bilgiler yer aldı: ‘‘Alacağımızın 67 trilyon liralık kısmı sürdürülen takipler sonucu ödeme planlarına bağlandı. Eski yönetimler döneminde yapılan usulsüz işlemlerle ilgili olarak hazırlanan soruşturma dosyaları savcılık ve mahkemelere intikal ettirildi. Yargıya intikal eden bu konular şimdi savcı ve hakimlerin adalete ve yasalara uygun kararını bekliyor. Bunların sayısı da 666 adet kurumsal, 7 bin 46 adette bireysel dosyadan oluşuyor.’’

Açıklamada ayrıca, veznedarın 80 milyon liralık açığı yüzünden bankanın eski şube müdürünün kapısı kırılarak eşyaları haczedilme olayına da değinilerek, ‘‘Ekim 1997'de meydana gelen ve Teftiş Kurulunun incelemesi sonucunda Disiplin Komitesi'nin 12 Ocak 1998 tarihli kararıyla sözkonusu zarar, personelden tahsil edilmeye karar verildi. Bu alacağın tahsili amacıyla yasal takipten önce paranın ödenmesi için bizzat adı geçen müdüre bankaca tebligat yapıldı. Buna rağmen rızaen ödeme yapmayınca hukuki yollara başvurularak yaklaşık 3 yıllık bir süreç sonunda tamamen yasalara uygun olarak polis ve icra memurları eşliğinde haciz işlemi gerçekleştirildi’’ denildi.

X