Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Krizin faturasını müşterisine yansıtmayan bankalar da var

Erkan ÇELEBİ

ARALARINDA Akbank, Osmanlı ve Yapı Kredi’nin de bulunduğu bazı bankalar, yükselttikleri faizleri geriye dönük işletmedi. Böylece son krizin faturasını kart müşterilerinin sırtına yüklemedi. Sadece nakit çekim faiz oranını artıran Garanti Bankası ise taksitlendirilen alışverişlerin faizinde bir değişikliğe gitmedi.

KRİZ nedeniyle aralık ayında artırdıkları kredi kartı faizlerini, geriye dönük işletmeyen bankalarda var. Bu bankaların kredi kartlarını kullananlar, kasım ayında yaptıkları harcamaları Aralık ayında da ekstrelerindeki faiz oranlarına göre ödüyor. Bu bankalar, yeni faiz oranlarını aralık ayı ekstrelerinde müşterilerine buyurdu ve yeni faiz oranlarını ocak ayı ekstrelerine yansıtacağını bildirdi. Böylece, bu bankaların kredi kartını kullanan müşteriler, 3-4 puan daha fazla faiz ödemekten kurtuldu.

Bir çok Kredi kartı kullanıcısı bu ay ekstrelerinde bankaların faiz süpriziyle karşılaştı. Bu da, krizin faturasını müşterilerinden çıkarmaya çalışan bankaların artırdıkları kredi kartı faizlerini geriye dönük işletmesinden kaynaklandı. Bundan da, kasım ayındaki harcamalarını eski faiz oranlarına göre taksitlendiren müşteriler etkilendi. Bir önceki ekstrelerinde yer alan faiz oranlarını göz önünde bulundurarak harcama ve nakit çekimlerini taksitlendiren kart sahipleri şimdi, yüzde 12'ye varan oranlarda faiz ödemek zorunda kaldı.

YANSITMAYANLAR

Ancak, son krizin faturasını kart müşterisinin sırtına yıkmayan bazı bankalar, kart müşterilerine gönderdikleri son ekstrelerde taksitlendirilmiş harcamaları eski faiz oranlarına göre hesapladı. Bunların arasında Akbank, Yapı Kredi ve Osmanlı Bankası yer aldı. Ayrıca, Ziraat Bankası, taksitlendirilen kredi kartı harcamalarına uyguladığı faiz oranını henüz değiştirmedi. Garanti Bankası ise kriz sonrasında taksitlendirilen alışverişlerin faizinde bir değişikliğe gitmedi. Sadece, nakit çekim faizini yükseltti.

Arkadaşımız Zeliha Aslan'ın yaptığı araştırmaya göre, bu bankaların kredi kartı borçlarına yönelik gerçekleştirdiği uygulama şu şekilde:

AKBANK: kredi kartlarına yüzde 5.95 ile yüzde 6.95 oranında faiz uygulayan banka, bu faiz oranlarını yüzde 8 ile yüzde 9 oranına çıkardı. Yeni kredi kartı faiz oranlarını 6 Aralık tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. Ancak, bu faiz oranlarını Aralık ayında değil, ocak ayında gönderilecek ekstrelere yansıtacak.

YAPI KREDİ: Yeni faiz oranlarını worldcard'da yüzde 6.95'den yüzde 7.95'e çıkardı. Yeni faiz oranları 8 Aralık tarihinden itibaren hesap cetvelleri ile müşterilere duyurmaya başladı. Ancak, yeni faizi ocak ayında gönderilecek ekstrelere yansıtacak.

OSMANLI BANKASI: Alışveriş için daha önce yüzde 5.4 olan faiz oranını alışverişte yüzde 7.95'e, nakit çekimlerde ise yüzde 9.95'e çıkardı. Bu yeni faizler, kart sahiplerinin Aralık ayı içersinde gönderilen ekstrelerle müşterilere duyurulacak ve uygulama Ocak ayında düzenlenecek ekstrelerde başlatılacak.

ZİRAAT BANKASI: Kredi kartına uyguladığı yüzde 6.45'lik faiz oranını henüz değiştirmedi. Bu faizi aralık ayında düzenlenecek ekstrelerde de uygulayacak.

GARANTİ BANKASI: Alışverişlere uyguladığı yüzde 6.95 oranındaki faizi taksitlendirilen alışverişlerde değiştirmedi. Banka sadece, nakit çekim faizini yüzde 9.95'e çıkardı.

Tüketici kredisinde ücretliler başı çekti

BANKALARIN krizden önce düşük faiz uygulayarak kullanım oranını artırmaya çalıştığı tüketici kredisinden en fazla ücretlilerin yararlandığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre tüketici kredisi çekenlerin yüzde 62.3'ünü ücretliler oluştururken, kredilerin üçte biri de 36-55 yaş grubundakiler tarafından kullanıldı.

Bankalar Birliği verilerine göre, bu yılın Eylül ayı itibariyle başta otomobil, ihtiyaç ve konut olmak üzere tüketici kredisi kullananların sayısı 786 bin 130 kişi oldu.

Kredi kullanıcılarının yüzde 62.3'ünü oluşturan 490 bin 31'i ücretlilerden oluştu. Ücretlilerin kullandıkları kredilerin miktarı ise 939 trilyon 549 milyar lira olarak belirlendi.

Tüketici kredisi çeken serbest meslek sahibi kişilerin sayısı da 90 bin 418 kişi olarak hesaplandı. Kredi kullanan kişi açısından toplamın yüzde 11.5'lik bölümünü oluşturan serbest meslek sahipleri de 354 trilyon 222 milyar liralık kredi kullandı.

Tüketici kredisi kullanımına yaş grupları açısından bakıldığında en fazla kredi kullanımının 263 bin 243 kişi ile 36-55 yaş gurubunda olduğu da belirlendi.

YAVUZ ÜNSAL'ın sistem arızası nedeniyle sıfırlanan hazır kartına Telsim tarafından kontür yüklendi.

GÖKÇAN ÖZDEMİR'in simkart değişikliği Telsim tarafından yapıldı.

TUNCAY ESER'in kapatılan hattı Telsim tarafından tekrar görüşmeye açıldı.

ERKAN SOYKURT'un arızalanan Panasonic marka cep telefonu Tekofaks tarafından ücretsiz onarıldı.

ELGİN ERDOĞAN'ın Ericsson marka cep telefonunun arızalanan şarjı KVK tarafından yenisiyle değiştirildi.

RIFAT ÜZMEZ'in arızalanan Ericsson marka cep telefonu KVK tarafından yenisiyle değiştirildi.

KEBAN ÖZBİLEN'in arızalanan Telefunken marka televizyonu Profilo Telra tarafından iade alındı.

ŞİRKETLERDEN TÜKETİCİLERE

DANONESA, Fransa'dan ithal ettiği Danette'yi piyasaya sundu. Koruyucu madde içermeyen Danette, çikolata, vanilya ve karamel tatlarının birleşiminden oluşuyor.

PENTİ,İtalya'nın ünlü iç çamaşır markası Lovable'ın Millenium serisini Türkiye'ye getirdi. Dikişsiz, özel bir kesime sahip bu seride elmas effektli özel kumaş kullanılıyor.

TOYS'R'US, robot köpek Tekno'yu Türkiye'de satışa sundu. Yürüyebilen, havlayabilen, konuşan ve ağlayan Tekno, yapay zeka programı sayesinde besleniyor ve 8 haftalık bir yavru köpek gibi davranıyor.

LC. WAİKİKİ, Aralık ayında yapılan 50 milyon ve üzerindeki alışverişlerde parfüm hediye ediyor.

X