Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Korsan ‘au pair’ ajansları Türk öğrencilerin peşinde

Erkan ÇELEBİ

ÇOCUK ve hasta bakıcılığı gibi bazı hizmetler karşılığında bedava yemek ve konaklama imkanı vaad eden bazı korsan ‘‘au pair’’ ajanslar, yurt dışında dil ve üniversite eğitimi görmek isteyen Türk öğrencileri ağlarına düşürmeye çalışıyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB), son 5 ayda savcılığa suç duyurusunda bulunduğu korsan ‘‘au pair’’ ajansının sayısı, 65'e ulaştı. Vurgun amacıyla faaliyet gösteren korsan ‘‘au pair’’ ajanslarına karşı uyaran TÜRSAB, yurt dışında eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerden seçtikleri, ‘‘au pair’’ ajanslarının Turizm Bakanlığı'ndan belgeli olup olmadığını araştırmalarını istedi.

Öğrencilerden gelen yoğun şikayetler üzerine arkadaşımız Lerna Asurluoğlu TURSAB Genel Sekreteri Semih Selimoğlu'yla korsan ‘‘au pair’’ ajanslarıyla ilgili olarak görüştü. Selimoğlu, yurt dışında eğitim hizmeti almak isteyen öğrencileri, kaçak faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kaçak tur düzenleyen bu kişi ve kuruluşların, öğrencileri cazip fiyatlarla kandırarak kalitesiz ve eksik hizmet almalarına neden olduğuna dikkat çekti.

KORSANLAR İŞ BAŞINDA

Yeterli bilgi ve deneyimi olmayan öğrencilerin farkında olmadan kaçak çalışan bu ‘‘au pair’’ ajanslarının ağına düştüğüne değinen Selimoğlu, ‘‘Hem yeterli derecede dil öğrenemiyorlar hem de vaadedilen hizmetlerden hiçbirini alamayarak, mağdur oluyorlar. Son 5 ay içinde bu tür firmalardan 65'ini tespit ederek, haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ancak, hálá korsan olarak faaliyet gösteren bir çok firma var. Öğrencilerin bu kişi ve kuruluşlara karşı mutlaka dikkatli olması gerekiyor’’ dedi.

Selimoğlu, ‘‘Turizm sektöründe, para kazanmak amacıyla ortaya çıkan bu tür kuruluşlar, eğitim kurumu, okul derneği, dil kursu adı altında faaliyet gösterdiği gibi aynı zamanda turizm acentası diye de öğrencilerin karşısına çıkıyor. Kişilerin tur adı altında gerek tatil hizmeti gerekse eğitim hizmeti almalarını sadece TÜRSAB'a bağlı acentalar sağlayabiliyor. 1972 yılında kabul edilen 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu'na göre, hiçbir özel ve tüzel kuruluş, seyahat acenteciliği faaliyetinde bulunamıyor, tur organize edemiyor. Bu yetki sadece TÜRSAB üyesi olan ve Turizm Bakanlığı'ndan belgesi bulunan seyahat acentalarına ait. Ancak, TÜRSAB üyesi ve Turizm Bakanlığı belgesine sahip olmadan hareket eden kişi ve kuruluşlar ortalıkta dolaşıp tüketicileri mağdur durumda bırakabiliyor. Bu kuruluşlar, ticaret odasına kayıtlı vergi mükellefleri olsalar bile bu şekilde faaliyet göstermeleri yasak’’ dedi.

İŞPORTACI AJANSLAR

İki yıl sektörde çalışıp, ilişkilerini kullanarak ‘‘au pair’’ ajansı adı altında bu işlere girenlerin sayısının çokluğuna dikkat çeken Selimoğlu, ‘‘Ancak bunların düzenlemiş olduğu organizasyonlarla yurt dışına giden öğrenciler zor durumda kalıyor. Ulaşım sorununun yanı sıra, İngiliz kökenli olmayan ailelerin yanına yerleştirilerek, dil sorunu yaşamalarına neden olunabiliyor. Dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, yetersiz ve profesyonel olmayan okullara yerleştirilebiliyor. Bazıları da öğrencileri yurt dışına götürdükten sonra, ortadan kayboluyor. Bunlar, köşe başı işportacıları gibi çalışıyorlar’’ dedi.

Korsan ‘‘au pair’’ ajanslarının genellikle, mayıs, eylül gibi öğrencilerin yurt dışına eğitim almak için gittikleri dönemlerde daha fazla yoğunlaştığını da söyleyen Selimoğlu, ‘‘TÜRSAB, gelen ihbarlar doğrultusunda kaçak faaliyet gösteren bu kuruluşları belirleyerek savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Beş ay içerisinde sadece İstanbul'da 65 firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Kaçak faaliyetde bulunan firmalara kapatma ve yöneticilerine 6 aya kadar hapis cezası verilebiliyor’’ diye konuştu.

SON 5 ay içinde çocuk ve hasta bakıcılığı gibi hizmetler karşılığında yurt dışında bedava yemek ve konaklama imkanı vaad eden 65 korsan ‘‘au pair’’ ajansı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. TÜRSAB, vurgun amacıyla piyasada faaliyet gösteren çok sayıda korsan ‘‘au pair’’ ajansının bulunduğuna dikkat çekerek, yurt dışında dil öğrenmek isteyen Türk öğrencileri uyardı.

Toto, 100 bin tabut oyuncağı imha ediyor

TOTO süpriz yumurtaların üreticisi Balaban Gıda, Hürriyet'in Tüketici Köşesi'nde geçtiğimiz hafta yer alan ‘‘Çocuğa oyuncak diye hiç tabut verilir mi?’’ başlıklı yazı üzerine, tabuttan iskelet çıkan oyuncağı, bundan böyle yumurtalara koymama kararı aldı. Ayrıca, stoklarında bulunan 100 bin oyuncağı da imha ederek örnek bir davranış gösterdi.

Haberle ilgili olarak bir açıklama yapan Balaban Gıda, tabuttan iskelet çıkan oyuncakları bundan sonra üretilecek sürpriz yumurtaların içine koymama kararı alındığına dikkat çekildi. Açıklamayı yapan Balaban Gıda Satış Direktörü Ertan Küpçü, tabuttan iskelet çıkan oyuncağın Uzak Doğu'daki üretiminin de durdurulduğuna değindi ve ‘‘stoklarımızda bulunan 100 bin adet oyuncağı da imha edeceğiz. Ancak, 3 Mayıs tarihinden önce üretilen ve piyasaya sürülen yumurtaların kontrol etme şansımız olmadığı için, piyasaya sürülen süpriz yumurtaların bazılarından tabut oyuncaklardan az da olsa çıkma olasılığı var’’ dedi.

Balaban Gıda'nın ürettiği süpriz yumurtaların içinden tasarımını Hong Kong'da 2 bin 500 dolara yaptırılan, üretimini Çin'de gerçekleştirilen 160 farklı oyuncak çıkıyor. Süpriz yumurtalara her yıl 100 yeni oyuncak ekleniyor. Oyuncakların yüzde 70'i yeni yüzde 30'u da geçen yılki oyuncaklardan oluşuyor. Bu durumda bir oyuncağın ömrü en fazla iki yıl sürüyor.

EMAR, tüketici eğitimine başladı

EMAR, tüketicilere yönelik eğitim programları başlattı. İlki 15 Mayıs'ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşecek olan eğitim programında yaklaşık 500 tüketiciye, bilinçlendirme ve koruma amaçlı bilgiler verilecek.

Eğitim programına Sanayi Bakanlığı Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'nden iki uzmanın yanısıra firma üst düzey yöneticileri de katılacak. Tüketici Kanunu ve tüketici hakları konusunda bilgiler verilecek toplantıda ayrıca, armatür ve doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gereken konular yer alacak.

EMAR, Haziran'da İzmir'de, Eylül'de Ankara'da gerçekleştirilecek eğitim programlarını daha sonra tüm illere yaymayı hedefliyor.

E.C.A. Satış Sonrası Hizmetleri EMAR, geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan ‘‘1999 yılı tüketici memnuniyetini ilke edinen firma’’ ödülünü almıştı.

ENGİN MÜFTÜOĞLU'nun sol havalandırma ızgarası ve gösterge tablosu arızalanan Uno marka aracı Tofaş tarafından onarıldı.

BESTE DEĞİRMENCİOĞLU'nun yağ akıtan fritözü Tefal tarafından yenisiyle değiştirildi.

AYNUR ARSIN'ın yıpranan çizmesinin ücreti La Pelle mağazası tarafından iade edildi.

SEZGİN GÜZELMAKAS'ın yeterli soğutmayan buzdolabı AEG tarafından yenisiyle değiştirildi.

HANDE AKYOL'un internet sitesinden yapmış olduğu alışveriş karşılığında ödediği kargo ücreti Gen-Pa tarafına iade edildi.

SEMİHA FORTUN'un topuğu sallanan ayakkabısı, Shoe & Me tarafından yenisiyle değiştirildi.

FULYA ÖZTEN'in bulaşık makinesi, Siemens tarafından onarıldı.

X