Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Corsa'ların vergi cezasını Opel ödüyor


Erkan ÇELEBİ

RUHSAT yerine uluslararası kataloglardaki ağırlıkları baz alan Maliye, Lada Niva'dan sonra Opel Corsa sahiplerine de ceza yağdırdı. Ancak, 223 milyon liralık cezayı bu kez müşteriler değil, ithalatçı firma Opel üstlendi.

MALİYE'nin Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ruhsat yerine uluslararası kataloglarda yer alan bilgilere göre belirlemesi, araç sahipleri ile ithalatçıların arasını açıyor. Lada'nın ithalatçısı Çelik Motor gibi bazı firmalar, eksik beyandan kaynaklanan bu vergi farkını müşterisine yansıtırken Opel, kendi üstlenerek, müşterilerinin etkilenmesini önlüyor.

Araç ruhsatlarında 945 kilogram ağırlığında gösterilen 2000 model Opel Corsa'lar, Maliye'nin kayıtlarında 1020 kilogram olarak yer alıyor. Bu 75 kilogramlık fark, Opel Corsa'yı vergi açısından bir üst sınıfa çıkarıyor. Bu da, araçlarda 223 milyon 480 bin liralık bir fark oluşturuyor. Opel'in ruhsatlarda belirttiği 945 kilograma göre, aracın vergisi 333 milyon 630 bin lirayken, aracın ağırlığı, Maliye kayıtlarında 1020 kilograma çıkınca, vergisi de 557 milyon 110 bin liraya yükseliyor.

OPEL YANSITMIYOR

Bu vergi farkının ortaya çıkmasının ardından Opel Türkiye, 2000 model Corsa sahiplerine bir mektup gönderdi. Bu mektupta, beyan farkı yüzünden kaynaklanan ek vergi ve cezanın Opel tarafından karşılanarak, müşterilere yansıtılmayacağı yer alıyor. Mektupta ayrıca, Maliye'nin bu uygulamasından Opel Corsa müşterilerinin etkilenmemesi için de Opel Türkiye Pazarlama Destek Birimi'ne başvurmaları isteniyor.

Arkadaşımız Lerna Asurluoğlu, Corsa'larda oluşan bu vergi farkıyla ilgili olarak Opel yetkilileriyle görüştü. Yetkililer, sorunun Corsa'nın 1.5 Dizel araçlarında yaşandığına dikkat çekerek, ‘‘Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın onayladığı ruhsatlarda 945 kilogram olarak yer alan araç ağırlığı, Maliye Bakanlığı'nın listesinde farklı gözüküyor. Bu nedenle de, Corsa müşterilerine ek vergi ve ceza tahakkuk ettirildi. Müşterilerimizin bu uygulamadan olumsuz etkilenmesini engellemek için sorunun çözümünü Opel Türkiye üstlendi. Ayrıca, Pazarlama Destek Merkezi bünyesinde bir birim oluşturuldu. Bu nedenle, Corsa 1.5 Dizel otomobil sahiplerinin Maliye'ye herhangi bir ödeme yapmadan Opel Pazarlama Destek Merkezi'yle irtibata geçmelerini, vergi farkını yatıran müşterilerimizin de tahsilat makbuzlarını iletmelerini istiyoruz’’ dediler.

LADA YANSITIYOR

Daha önce de aynı sorun Lada Niva da yaşanmıştı. İthalatçı firma tarafından araç ruhsatlarına girilen bilgilere göre, 1170 kilogram ağırlığında gözüken 1998 model Lada Nivalar, Maliye Bakanlığı'nın kayıtlarında 1210 kilogram olarak yer alıyor. Bu da, Lada Niva'larda 800 milyon liralık vergi farkı oluşturuyor. İthalatçı firma Çelik Motor'un bu 800 milyon liralık vergi farkını üstlenmemesi, cezayı araç sahiplerinin ödemesine yol açıyor.

Her yıl yeniden değerlendirme oranına göre artırılan Motorlu Taşıtlar Vergisi, araçların net ağırlıkları baz alınarak hesaplanıyor. Taşıt satılırken de ruhsatlarda yer alan aracın net ağırlığına göre vergi yatırılıyor. Ancak Maliye, vergiyi belirlerken, üretici ya da ithalatçı beyanlarını değil, Auto Revue gibi uluslararası kataloglardaki bilgileri göz önünde bulunduruyor. Fark da, bundan kaynaklanıyor.

POSTA KUTUSU

ÜMRAN ESKİYAZICI'nın arızalanan buzdolabını Arçelik yenisiyle değiştirdi.

TANER KULA'nın arızalanan aracı Hyundai tarafından onarıldı.

BANU ARAT'ın rengi solan bluzunu, Didem mağazası yenisiyle değiştirdi.

MUSTAFA KİRMAN'ın arızalanan buzdolabını, Electrolux onardı.

AYNUR KURT'tan fazla alınan 14 milyon 756 bin lirayı, Turkcell iade etti.

PINAR TOPÇU'nun yanları açılan ayakkabısını Star mağazası yenisiyle değiştirdi.

ABDÜLKADİR HÜROL'dan alınan kredi kartı üyelik bedelini, Pamukbank iade etti.

FATİH IŞIK'ın arızalanan telefonunu Arçelik onardı.

X