Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Birliği Cemal Bey'i atıyor bizim Konsey beni uyarıyor

Erkan ÇELEBİ

BASIN Konseyi'nden ‘‘uyarı’’ cezası aldım. ‘‘Uyarı’’nın nedeni, sigortacı Cemal Ererdi'ye cevap hakkını kullandırmamaktı. Ererdi, yönetiminde olduğu Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği'nin raporuyla oynamış, Birlik raporuymuş gibi bize vermişti. Ciddiye alıp yayınladık. Sonuçta rapor düzmece çıktı, Birlik, Cemal Bey'i yönetimden atmak için disiplin kuruluna verdi. Hazine de soruşturma başlattı.

KENDİ hazırladığı düzmece raporu, ‘‘Birlik raporu’’ diye açıklayan Cemal Ererdi'yi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, yönetim kurulu üyeliği görevinden ihraç istemiyle disiplin kuruluna verdi. Düzmece raporla ilgili olağanüstü toplantı yapan Birlik Yönetim Kurulu, Ererdi hakkında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı'na suç duyurusunda bulundu. Kurul, 56 sigorta şirketi yöneticisinin imzaladığı bir kınama yazısını da üyelerine gönderdi ve bundan sonra yapılacak Birlik yönetim kurulu toplantılarına da Ererdi'yi çağırmama kararı aldı.

Birlik'in suç duyurusunda bulunması üzerine harekete geçen Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı ve Sigortacılık Genel Müdürlüğü denetleme uzmanları Cemal Ererdi hakkında soruşturma başlattı. Yapılan soruşturma sonucunda, Ererdi'nin şirketinin çıkar sağlamak amacıyla düzmece raporu açıkladığı belirlenirse, Sigorta Murakabe Kanunu'nun 51'nci maddesine göre Ererdi'ye 2 aydan 6 aya kadar hapis, 5 milyon liraya kadar da para cezası uygulanabilecek.

KONSEY'İN KARARI

Bizim Basın Konseyi de, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin yaptığı gibi Ererdi'nin başvurusu üzerine ‘‘Cemal Bey'in raporu meğer düzmeceymiş’’ haberimizle ilgili bir karar verdi. Ne var ki, Konsey, Cemal Bey'in Yönetim Kurulu'nda yer aldığı Birlik'in tam tersine, Ererdi'yi haklı bularak, bana uyarı cezasını uygun gördü.

Gerekçe olarak da, haberin ardından Commercial Union Sigorta Genel Müdürü Cemal Ererdi'nin düzeltme yazısını yayınlamadığım gösterildi ve ‘‘Konsey, Basın Meslek İlkeleri'nin ‘Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar' şeklinde düzenlenen 16. maddesini ihlal ettiği kanaatine ulaştı ve Çelebi'nin ‘‘uyarılmasına' karar verdi’’ deniliyor.

Yani, Basın Konsey'i, Cemal Bey'in raporunu düzmece olarak değerlendiren Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin açıklamasına yer verilen haberi ‘‘yanlış yayın’’ olarak değerlendiriyor. Bunun sonucunda da, benim uyarılmama karar veriyor.

Oysa, Basın Konsey'nin Yüksek Kurul üyeleri, haberi ‘‘yanlış’’ olarak değerlendirmeden ve bana uyarı cezasını vermeden önce, konuyu biraz incelemiş olsalardı, ‘‘Cemal Bey'in raporu meğer düzmeceymiş’’ başlıklı yazımızda, Birlik'in açıklamalarının yanı sıra, Ererdi'nin de açıklamasına ‘‘Benim raporum doğru’’ başlığı altında yer verildiğini göreceklerdi. Açıklamasında raporunu savunan Ererdi, tabloyu hazırlarken uyguladığı hesap yöntemini ayrıntılarıyla anlatıyor ve ‘‘Sonuçlar doğrudur. Ancak, bu sonuçlar sektörün işine gelmiyor’’ diyordu.

BATIK ŞİRKETLER

Ne var ki Ererdi, bu sonuçların neden sektörün işine gelmediğine de açıklık kazandırmak istemiş olacak ki, elinde dosyalarla Gazete'ye gelerek bir açıklama daha yaptı. Bu açıklamada, hazırladığı tablonun neden sektörün işine gelmediğini Birlik tarafından yaptırılan ‘‘Erken Uyarı Sistemi’’ başlıklı araştırmaya bağlıyordu. Bu araştırmada, sigorta şirketlerinden hangilerinin batma noktasına geldiği, hangilerinin önlem alınmadığı taktirde önümüzdeki iki yıl içinde kötü duruma düşeceği, hangilerinin ise iyi durumda olduğu tek tek sıralanıyordu.

Ancak, yaptığımız araştırma sonucunda bu verilerin de sağlıklı olmadığı ortaya çıktı. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin 25 Kasım 1999 tarihinde araştırmayla ilgili yaptığı değerlendirmede, çalışmanın sigorta şirketlerinin ‘‘Ödeme gücü’’nü belirleyen rasyolardan ziyade, ‘‘kárlılık’’ konusuna ağırlık verdiği, bu nedenle de araştırmanın sağlıklı olabilmesi için kapsamının genişletilmesi talep ediliyordu.

YAYINLAYAYIM MI?

Bu durumda, sağlıklı olduğu Birlik tarafından doğrulanmayan bu araştırmanın da yer aldığı Ererdi'nin açıklamasını, ilk patronum Nezih Demirkent'ten öğrendiğim meslek ilkelerine uygun bulmadım.

Şayet, Basın Konseyi'nin Yüksek Kurul üyeleri, doğruluğu Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından kabul edilmemiş bu araştırmayı da içeren açıklamayı basın ahlak kurallarına uygun buluyor ve sorumluluğunu üstleniyorlarsa, ben yayınlamaya hazırım.

Aksi taktirde, Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nun bana verdiği ‘‘uyarı’’ cezasını geri alıp, benden özür dilemesi gerekiyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği:

Ererdi kamuoyunu yanılttı

TÜRKİYE Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, Cemal Ererdi'nin kendi hazırladığı tabloyu, ‘‘Birlik raporu’’ diye açıklamasının ardından yaptığı incelemeyi tamamladı. Birlik'e üye sigorta şirketlerinin yöneticilerine gönderilen incelemenin sonuç bölümünde, ‘‘Cemal Ererdi'nin gazetelerde yayınlanan tabloyu, bilerek ve isteyerek ilettiği, kamuoyunu yanıltma, itibar sarsma amacı ile haksız rekabete neden olduğu konusunda hiç bir şüphemiz bulunmuyor’’ denildi. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin yaptığı incelemede ayrıca şu değerlendirmeler yapıldı:

Cemal Ererdi, savunmasında bir ‘‘tahmin’’ yaptığını ileri sürmektedir. Eğer bu doğru ise hazırlamış olduğu ‘‘hasar tasfiye gün sayısı’’ listesinin başına ‘‘tahmini’’ ibaresini koyacak kadar bilgi sahibi bulunduğundan, bunu yapmamış olması ‘‘basiretsizlikle’’ açıklanamaz.

Gerçeği yansıtmadığını kendisinin de ifade ettiği bir kalemi, bir formüle monte ederek, geleceğe dair tahminlerde bulunup, bunu basına iletmek, bilerek ve isteyerek ‘‘kamuoyunu yanıltıcı ve listenin altındaki tüm şirketlerin itibarını sarsıcı’’ bir davranıştır.

Ererdi, savunmasının bir bölümünü kendisinin kullanmış olduğu başlığın ‘‘hasar tasfiye gün sayısı’’ olduğuna, oysa basında çıkan haberin ‘‘hasar ödeme gün sayısı’’ olarak anlamı tamamen değiştirdiğine ayırıyor. Yönetim Kurulumuz, bu iki ibare arasındaki farkı anlayamamıştır. Kaldı ki, bilemediğimiz bir fark varsa bile, esasen sigorta terminolojisine yabancı olan geniş kamuoyu kitlesinden böyle bir ayırım yapması beklenemez. Ererdi'nin savunmasının bu bölümü tutarsızlığın en güzel örneği olarak kabul edilmelidir.

Ererdi, Yönetim Kurulu görüşmelerinin gizliliğinin gözetilmesine gerek duymadan, açıklanmış bilgilerin, doğruluğunu teyit etmeden, kendi işine gelen her bilgiyi her yerde ve her şekilde dilediği özgürlükte kullanma hakkına ve olanağına sahip değildir.

Düzmece sigorta raporunun öyküsü

COMMERCIAL Union Sigorta'nın radyolarda ‘‘5 gün içinde hasar ödemesi’’ ile ilgili reklamlarının yayınlanması üzerine arkadaşımız Zeliha Aslan, konuyu araştırdı. Çünkü, Yasa'ya göre 8 gün içerisinde trafik hasar ödemelerini gerçekleştirmeleri gereken sigorta şirketleri, bu süreye uymak yerine son bir yıl içersinde müşterilerini aylarca oyalama yoluna gitmişlerdi. Bir sigorta şirketinin 5 gün içerisinde hasar bedellerini ödeyeceğini duyurması olumlu bir gelişmeydi. Bunun diğer şirketlere de örnek teşkil edeceğini düşünerek Zeliha Aslan, Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Ererdi ile görüştü. Ererdi, görüşme sırasında Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği'nin düzenlediği Haziran 1999 tarihini taşıyan ve 40 sigorta şirketinin hasar ödeme gün sayılarını içeren bir rapordan söz etmiş, bu rapora göre sektörde ortalama 102 günde hasar ödendiğini açıklamıştı. Ererdi'den raporu istedik. Cemal Bey, Birlik’in Yönetim Kurulu Üyesi'ydi. Gönderdiği raporu yorum yapmadan yayınladık. Ne var ki, haberin yayınlandığı gün Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği, ‘‘Raporlarımızda hiç hasar ödeme gün sayısı yer almaz. Cemal Bey bizim raporla oynayıp, size vermiş’’ açıklaması yaptı. Yani, Birlik yayınladığımız raporun ‘‘düzmece’’ olduğu mesajını veriyordu. Bunun üzerine ‘‘Cemal Bey'in Raporu Meğer Düzmeceymiş’’ başlıklı yazımızı yayınladık.

X